2011. november. 15. 18:20 MTI Utolsó frissítés: 2011. november. 15. 18:11 Világ

Maradnak a magyarok Afganisztánban

A magyarok egyelőre maradnak Afganisztánban, hiszen Baglan tartomány, ahol magyar újjáépítési csoport működik, most még nem szerepel az afgán fegyveres erők felelősségi körébe átadandó térségek között - közölte Sztáray Péter, a magyar külügyminisztérium politikai igazgatója, aki kedden a NATO brüsszeli székházában folytatott megbeszéléseket az atlanti szövetség vezető tisztségviselőivel, így több főtitkárhelyettesével.

Magyarország katonai értelemben "a szövetségesekkel együtt mozog", vagyis miután velük együtt vonult be a közép-ázsiai országba, velük együtt is fog katonailag kivonulni onnan - erősítette meg Sztáray. Ez - tette hozzá - 2014-ig megtörténik.

Sztáray elmondta, hogy a tervek szerint e hónap végén - vagyis nem sokkal a december 5-i bonni nemzetközi Afganisztán-értekezlet előtt - fogadják majd el Magyarországon a külügyi és a honvédelmi tárca együttműködésében készülő középtávú Afganisztán-koncepciót.

A magyar külügyi politikai igazgató a másik fontos NATO-műveletről, a koszovói KFOR-misszióról is eszmecserét folytatott az atlanti szervezet székházában. Mint hangsúlyozta, magyar álláspont szerint óvatosnak kell lenni a KFOR-létszám további csökkentése ügyében. Az elmúlt hónapok fejleményei miatt a NATO elhalasztotta a mostani 5500 fős létszám eredetileg jövő év elejére tervezett további csökkentését. A KFOR-ban szolgáló magyar katonák száma jelenleg 250, és egyelőre ez sem csökken tovább. Más résztvevő országok korábbi létszámcsökkenése miatt a magyarok számaránya ma magasabb a KFOR-on belül, mint korábban.

Sztáray Péter áttekintette NATO-partnereivel a dél-mediterrán térség demokratizálásában az atlanti szövetség által betölthető támogató szerepet. A NATO-ban az az álláspont, hogy a szervezet ebben főszerepet nem játszhat, de igény esetén bizonyos szerepvállalástól nem zárkózik el.

A NATO magyar főtitkárhelyettese, az újszerű biztonsági kihívásokkal foglalkozó Iklódy Gábor arról tájékoztatta Sztárayt, hogy az általa vezetett részleg több kérdésben - így a terrorizmus elleni harc, illetve a számítógépes rendszerek elleni támadások kivédése témájában - készül konkrét programokkal a NATO jövő májusi chicagói csúcstalálkozójára. Magyarország jövő ősszel nemzetközi konferenciát szervez a kibernetikai térbeli biztonság témakörében.

A chicagói csúcs abban az értelemben is témája volt Sztáray Péter brüsszeli megbeszéléseinek, hogy a politikai igazgató kitért NATO-beli partnereivel az Oroszországhoz fűződő viszonyra. Megítélése szerint az, hogy jövő tavasszal lesz-e NATO-orosz csúcs is a chicagói NATO-csúcshoz kapcsolódóan, döntően attól függ, hogy születik-e addig NATO-orosz megállapodás a rakétavédelem ügyében.

Sztáray az MTI-nek elmondta: Magyarország, saját biztonságát szem előtt tartva, fontosnak tartja az európai rakétavédelem megteremtését, és azt tekintené a legjobbnak, ha abba valamilyen módon be lehetne vonni Oroszországot is. Ha azonban ez utóbbi nem sikerül, a programot akkor is folytatni kell. Az orosz részvétel ügye - közölte a magyar vezető diplomata - azért kétséges, mert egyfelől tisztázatlan az oroszok bevonásának kölcsönösen elfogadható mértéke, másfelől nem dőlt még el, hogy az orosz bekapcsolódást kiegészítik-e majd jogilag kötelező erejű garanciális megállapodások is.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.