Világ hvg.hu/MTI 2011. november. 09. 14:30

Tízezrekre számítanak a londoni diáktüntetésen

Kora délutánig 15 ezren vettek részt azon a londoni diáktüntetésen, amelyen a hallgatók a felsőoktatási tandíjak emelése és a szociális juttatások lefaragása ellen tiltakoznak - közölte a Guardian a szervezőkre hivatkozva, akik szerint ma összesen akár több tízezer diák vehet részt a megmozduláson. Tegnap a Scotland Yard megerősítette, hogy a rendőrök gumilövedéket is használhatnak a tüntetők ellen, ha szükséges.

Hatalmas a tömeg London utcáin, a tandíjak miatt tüntetők diákok száma a szervezők szerint kora délutánra már meghaladta a 15 ezret - tette közzé a Guardian. A wombatszombat című blogon közzétett fotók szerint lovasrendőrök is segédkeznek a tüntetés biztosításában.

AP

Tegnap a Sctotland Yard megerősítette, hogy ha kell, a rendőrök umilövedékeket is használhat a diáktüntetésen, ha a megmozdulás a korábbi demonstrációkhoz hasonlóan erőszakcselekményekbe torkollik. A londoni rendőrség hangsúlyozta ugyanakkor, hogy ezzel az eszközzel csak kis számú, külön kiképzett rendőrt szerelnek fel, és ők nem kísérik közvetlenül az utcán vonuló tömeget, hanem csak készenlétben állnak majd a kijelölt rendőrőrsökön.

A brit rendőrség Angliában, Walesben és Skóciában még soha nem alkalmazott tömegoszlatásra gumilövedéket. A Nagy-Britanniához nem tartozó, de vele együtt - a brit korona fennhatósága alatt - az Egyesült Királyságot alkotó Észak-Írországban azonban a szektariánus villongások évtizedeiben rendszeresen használtak gumilövedékeket a zavargások megfékezésére.

A gumilövedékek nagy-britanniai alkalmazása azután merült fel, hogy tavaly decemberben az utóbbi évek legsúlyosabb zavargása tört ki Londonban az egyetemi tandíjhatárok emelése ellen szervezett, több tízezres tiltakozó diáktüntetésen.
   

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.