Nemzetközi katonai beavatkozást sürgetett Szíriában hétfőn a franciaországi emigrációban élő Abdel-Halím Haddám volt szíriai alelnök. "A szíriai nép nem fogja ölbe tett kézzel nézni az erőszakot, amely arra készteti, hogy fegyvert ragadjon megvédeni magát" - mondta párizsi sajtótájékoztatóján Bassár el-Aszad elnök egykori jobbkeze.
Hozzátette: "Senkit nem szólítunk fel arra, hogy fogjon fegyvert. Ezért kérjük inkább most a nemzetközi közösséget a katonai beavatkozásra, annak mintájára, ahogy az Líbiában történt".
Haddám egyébként úgy véli, hogy a szíriai elnök az országban zajló események miatt egyszerűen "megőrült", és ugyanaz a sors vár rá, mint Moammer Kadhafi néhai líbiai vezetőre.
A 79 éves volt szíriai politikus 2005-ben különbözött össze az elnökkel, lemondott tisztségéről és Párizsba emigrált.
Haddám hétvégén részt vett a "szíriai forradalmat támogató nemzeti tanács" alakuló ülésén Párizsban, amely a megosztott szíriai ellenzék összefogásának katalizátora kíván lenni - hangsúlyozta Talal Karkaoui, a szervezet ideiglenes elnöke.
"Minden eszközzel, legyen az külső vagy belső, a rezsim megbuktatásán leszünk" - jelezte Haddám. A volt alelnök, akinek egykori hatalma Szíriában saját bevallása szerint a nemzetközi kapcsolatokra korlátozódott, arra kérte az arab országokat, hogy tegyenek meg mindent a "szíriai testvérek megsegítése" érdekében.
"Az ENSZ-nek, a külföldi kormányoknak most komoly intézkedéseket kell meghozniuk annak érdekében, hogy megállítsák a szíriai háborús gépezetet" - fogalmazott a volt alelnök. Haddám Oroszországot és Kínát azzal vádolta meg, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsában a szíriai rezsimet büntető intézkedések elleni vétójukkal engednek Irán nyomásának, amelynek "fontos érdekei" vannak Szíriában. "De most, hogy a rezsim inogni látszik, úgy vélem, hogy az ő álláspontjuk is változni fog" - tette hozzá.
"A rezsim viselkedése elfogadhatatlan, nincs többé benne bizalmunk" - fogalmazott hétfőn Alain Juppé francia külügyminiszter.
Az ENSZ adatai szerint a szíriai kormányellenes megmozdulások márciusi kezdete óta több, mint 3 ezer embert öltek meg a helyi biztonsági erők és több ezer embert letartóztattak.