Nincs több rapid döntés Németországban az eurótámogatásokról
Tovább erősítette a parlament jogait a német alkotmánybíróság, amely egy pénteki határoztában kimondta, hogy az euróövezeti támogatásokkal kapcsolatban nincs helye semmifajta gyorsított eljárásnak.
A karsruhei bírói testület ezzel ideiglenesen hatályon kívül helyezett egy, a kormány kezdeményezésére néhány héttel ezelőtt elfogadott törvényt. Ez arról rendelkezett, hogy az euróövezeti mentőalappal, az úgynevezett EFSF felhasználásával kapcsolatban rendkívüli esetekben egy, mindössze kilenc fős testület dönthet. A törvényi rendelkezést két szociáldemokrata honatya támadta meg az alkotmánybíróság előtt, azzal érvelve, hogy az eljárással csorbulnak a képviselők jogai.
A bíróság határozatában az ellenzéki panaszosoknak adott igazat, és jelezte, hogy a jövőben minden ilyen esetben szükség van legalább a költségvetési bizottság jóváhagyására. A testület ugyanakkor kimondta azt is, hogy az EFSF-alapot érintő, nagyobb horderejű intézkedések esetében az egész Bundestagnak kell döntenie.
Az alkotmánybíróság pénteki határozata nem befolyásolja a brüsszeli európai uniós csúcson elfogadott megállapodásokat, ugyanakkor a jövőre vonatkozóan lassítja a kormány cselekvőképességét. A koalíció célja a korábbi törvénnyel az volt ugyanis, hogy az EFSF alkalmazásával kapcsolatban szükség esetén gyorsan reagálhasson, illetve gyors döntéseket hozhasson. Az említett kilencfős parlamenti testületet ebből a célból, illetve a nagyobb rugalmasság érdekében hozták létre, ezt azonban a karlsruhei bíróság most megtorpedózta.