Közmunkát kell végezni a segélyért egy olasz városban
Munkanélküli segély közmunka végzéséért fejében - az olasz sajtó csütörtökön erre példaként ismertette azt a szociális támogatási rendszert, amelyet Settimo Torinese polgármestere vezetett be.
"A város, mely dolgozni kényszeríti a munkanélkülieket szolidaritásért cserébe" - ezzel a címmel mutatta be a Corriere della Sera napilap az északnyugat-olaszországi Settimo Torinesében bevezetett és Olaszországban eddig példa nélküli szociális rendszert. Az alig negyvennyolcezer lakosú, egykor a közeli Torinó gyáraiban dolgozó munkások városában csak az kapja meg a munkanélkülieknek járó havi 300 eurós szociális támogatást, aki hajlandó közmunkát végezni.
Aldo Corgiat Loia polgármester, az ellenzéki Demokrata Párt politikusa a sajtónak elmondta, hogy Németországból vette át a modellt. "Senkitől sem tagadhatjuk meg a munkanélküli segélyt, de ahogy megkezdődik az összeg folyósítása, a munkanélkülinek közmunka-végzést ajánlunk fel. Ha nem fogadja el, megvonjuk tőle a segélyt" - magyarázta a polgármester, hangsúlyozva, hogy az októberben indított kezdeményezéshez eddig százan csatlakoztak, egyetlen egy ember mondott nemet.
Az olasz városban munkanélküli segélyben hat hónapig lehet részesülni és ez idő alatt 600 óra közmunkát kell végezni. Aki vállalja a közmunkát, annak a segélyét a kétszeresére emelik.
A Corriere della Sera által példaként idézte az 57 éves Matteo Troianót, aki hat éve vesztette el munkáját: "ha havi több mint 300 eurót kapok és ezért azt kérik, hogy söpörjem össze a száraz leveleket, beleegyezem, nagyon is!"- nyilatkozta.
A munkavégzés a használtruha és elem lakásonkénti begyűjtését is jelenti, járdák és parkok takarítását, a köztéri padok helyreállítását és szükség esetén éjszakai őrszolgálatot a város közterületein. A segélyhez szükséges évi csaknem 400 ezer eurót Settimo Torinese önkormányzata a megemelt energia- és hulladékadóból teremti elő, valamint támogatást nyújt az Intesa San Paolo pénzintézet szociális célú alapítványa is. A közmunkavégzést támogató szakszervezetek szerint problémát egyedül a városban rohamosan emelkedő, jelenleg 8,5 százalékos munkanélküliség képvisel.