2011. szeptember. 30. 13:17 MTI Utolsó frissítés: 2011. szeptember. 30. 13:44 Világ

Jó hírt kaptak a hongkongi szobalányok

Körülbelül 300 ezer szobalány és házi kisegítő életét befolyásolhatja pozitívan a hongkongi legfelsőbb bíróság pénteki döntése, amely ellen azonban a városvezetés fellebbez.

Mostantól a kisegítő munkát vállaló külföldieknek is joguk van arra, hogy állandó letelepedési engedélyt szerezzenek Hongkongban – ítélkezett pénteken a Kínai Népköztársaság különleges igazgatású területének legfelsőbb bírósága.

A korábbi gyakorlat a ház körüli munkát végzők, így mindenekelőtt a szobalányok számára még – a külföldi állampolgároknak egyébként általánosan kritériumként szabott – hét, az országban eltöltött év után sem tette lehetővé, hogy letelepedhessenek az országban. A ma felfüggesztett szabályozás kötelezővé tette, hogy a szolgálók a munkaadójuknál lakjanak, és minden egyéb állás betöltésétől is eltiltotta őket. A munkájukért legalább 3740 hongkongi dollár (103 600 forint) minimálbért kapnak ezután, és heti egy szabadnap is jár nekik.

A rendelkezés ellen a 27 éve Hongkongban dolgozó, Fülöp-szigeteki Evangeline Banano Vallejos nyújtott be keresetet, amely rajta kívül csaknem 300 ezer sorstársa életét változtathatja meg. A kormány azonban, miután megvizsgálta az új szabályozást és annak lehetséges hatásait, délután fellebbezés benyújtását kezdeményezte. A legtöbb politikai párt már korábban is aggályát fejezte ki a döntéssel kapcsolatban, mondván, hogy az komoly ingatlanpiaci, egészség- és oktatásügyi, jóléti nyomást gyakorolna a vezetésre.

Mások azzal ijesztgetnek, hogy az enyhítés a szolgáló személyzet családtagjainak és újabb munkavállalók tömegeinek betelepedését eredményezné, ami plusz 500 ezer fő esetén 25 millió hongkongi dollárral (692 millió forint) növelné a jóléti kiadásokat. Mások a munkanélküliségi ráta emelkedését vizionálják, amely a jelenlegi 3,5 százalékról 10 százalékra is emelkedhetne. Eddig ugyanis a letelepedési engedéllyel nem rendelkező, elbocsátott szolgálóknak, amennyiben két héten belül nem találtak új állást, automatikusan el kellett hagyniuk Hongkongot.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.