Világ hvg.hu 2011. szeptember. 29. 18:06

A szlovák hatóságok elbaltázták a Malina-ügyet az amerikaiak szerint

Az amerikai diplomaták botrányosnak látták a nyitrai egyetemista, Malina Hedvig ügyét, amely szerintük sokat elmond a szlovák igazságszolgáltatás és ügyészség működéséről - írja a Népszabadság több kiszivárogtatott WikiLeaks-iratot idézve.

Kiemelt figyelmet szenteltek a Pozsonyban állomásozó amerikai diplomaták Malina Hedvig ügyének - derül ki a WikiLeaks által nyilvánosságra hozott bizalmas és titkos diplomáciai táviratokból, amelyeket a Népszabadság idézett.

Egy 2006-os, nem titkosított táviratban a diplomaták beszámolnak egy szeptemberi sajtótájékoztatóról, amelyen Malina Hedvig elmondta, mit történt vele, majd leírják, hogy Robert Fico akkori miniszterelnök és Robert Kalinak belügyminiszter szerint a nyitrai lány állításai nem igazak. Az amerikai követség olyannyira érdeklődött az ügy iránt, hogy a nagykövet személyesen kereste meg Kalinákot az ügyben, aki kitartott amellett, hogy "a tények világosak és kétségtelen, hogy Malina csak kitalálta az egészet." Mindezek ellenére a nagykövet azt javasolta a belügyminiszternek, hogy ne "démonizálja" a lányt, mert a kormány már így is "vesztésre áll a PR-háborúban".

A diplomaták 2008 novemberében Malina Hedvig ügyvédjével találkoztak. Roman Kvasnica szerint Peter Gabura szlovák parlamenti képviselő egyik tanácsadója, Igor Cibula szerepet játszhatott a támadás kitervelésében (Cibuláról a Népszabadság azt írja, a szlovák titkosszolgálatok kémfőnöke volt 1993 és 1995 között). Akkoriban Gaburának dolgozott Peter Korcek is, a két férfi közül az egyik, aki hamis tanúzással vádolta Malina Hedviget.

A távirat azzal zárul: "Függetlenül attól, ki állt az eredeti támadás mögött, a hatóságok jól dokumentált ballépései és a magas rangú tisztségviselőknek ebben szándékosan játszott szerepe aggasztó következtetésekre ad okot a a szlovák ügyészség függetlenségével kapcsolatban."

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.