2011. szeptember. 29. 13:41 MTI Utolsó frissítés: 2011. szeptember. 29. 13:36 Világ

Az EP támogatja a palesztin államiságot

Az Európai Parlament (EP) csütörtökön Strasbourgban elfogadott állásfoglalása szerint megkérdőjelezhetetlen a palesztinok joga az önrendelkezésre és a saját államra.

A kézfelemeléssel, nagy többséggel elfogadott szöveg szerint nem lehet megkérdőjelezni Izrael jogát sem arra, hogy biztonságos határok között létezzen. Az EP legitimnek minősítette a palesztin nép azon törekvését, hogy az ENSZ mostani közgyűlési ülésszakán zajló tárgyalások eredményeképpen államként képviseltethesse magát a világszervezetben.

Az Európai Parlament - korábbi állásfoglalásaihoz hasonlóan - támogatásáról biztosította a két állam elvén alapuló megoldást, "amely az 1967-es határokon nyugszik, és amelynek értelmében mindkét ország fővárosa Jeruzsálem".

A képviselők szerint haladéktalanul folytatni kell az izraeliek és a palesztinok közötti tárgyalásokat a két állam elvén alapuló megoldás érdekében. A strasbourgi állásfoglalás úgy fogalmazott, hogy az 1967 előtti határok kapcsán csak a felek által egyeztetett változtatásokat szabad elismerni, ide értve a Jeruzsálemet érintő változtatásokat is.

Az EP felszólította Catherine Ashtont, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjét, valamint a tagállamok kormányait, hogy alakítsanak ki közös uniós álláspontot a Palesztin Hatóság ENSZ-tagság iránti kérelméről, és kerüljék el a tagállamok közötti megosztottságot. Egyúttal arra is felhívták az uniós tagállamokat - valamint a teljes nemzetközi közösséget -, hogy "ismételten erősítsék meg Izrael állam biztonsága iránti határozott elkötelezettségüket".

Az állásfoglalásban sürgették az izraeli kormányt, hogy állítsa le a zsidó telepek építését, illetve bővítését Ciszjordániában és Kelet-Jeruzsálemben. Egyúttal kiemelték annak fontosságát, hogy szűnjenek meg a Gázai-övezetből Izrael ellen indított rakétatámadások, és a felek kössenek tartós fegyverszünetet.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.