2011. szeptember. 16. 19:20 MTI Utolsó frissítés: 2011. szeptember. 16. 19:16 Világ

Abbász nem adja fel: teljes értékű ENSZ-tagságot fog kérni

Azt fogja kérni az ENSZ Biztonsági Tanácsától Mahmúd Abbász palesztin elnök egy hét múlva, hogy fogadja el a palesztin államot mint az ENSZ teljes értékű tagját.

Ezzel - mint az AP hírügynökség írta - Abbász az Egyesült Államok vétóját kockáztatja. "A Közgyűlésben elhangzó beszédem után a csatlakozási kérelmet átnyújtom az ENSZ főtitkárának, kérve, hogy továbbítsa a Biztonsági Tanácsnak" - közölte Rámalláhban az elnök.

Abbász tv-beszédében leszögezte: "a Biztonsági Tanács mellett döntöttünk". Arra utalt, hogy számos ország máig igyekszik lebeszélni erről az útról, miután az Egyesült Államok kilátásba helyezte, hogy élni fog vétójogával. "Ami az egyéb utakat illeti, a kellő pillanatban majd döntünk" - tette hozzá. Abbász szerint "törvényes jogunk kérni Palesztina számára a teljes értékű államként történő csatlakozást... véget vetve ezzel egy történelmi igazságtalanságnak a szabadság és a függetlenség megszerzésével, mint a Föld minden más népe, egy független palesztin államban az 1967. június 4-ei vonalak mentén".

A Gázai övezetet uraló Hamász iszlamista mozgalom röviddel a beszéd elhangzása után bírálta a rivális PFSZ-t, szerinte "súlyos kockázatokat" rejt magában Abbász eljárása. Számi Abu Zuhri Hamász-szóvivő az AFP-nek kijelentette továbbá: a lépés "sértheti a nemzeti jogokat, mint amilyen a visszatérés joga, az ellenállás, illetve az önrendelkezés joga". Leszögezte, hogy "ez a magányos akció nem nyugszik nemzeti konszenzuson".

Izrael is kifogásolta a bejelentett lépést. "Egyoldalú ENSZ-eljárással nem lehet elérni a békét" - hangoztatta az a szűkszavú közlemény, amelyet Benjamin Netanjahu miniszterelnök irodája adott ki.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.