Magyarország a jó úton haladva is aggodalmat kelt Amerikában
Thomas O. Melia, az amerikai külügyminisztérium emberi jogok kérdésében illetékes helyettes államtitkára egy sajtóértekezleten úgy fogalmazott, hogy Magyarország ugyan jó úton halad a demokrácia megszilárdítása felé, de aggodalmat kelt az Egyesült Államokban az alkotmányozás folyamata és például a médiatörvény.
Magyarország jó úton halad a demokratikus rendszer megszilárdítása felé, de az Egyesült Államok aggodalmát fejezte ki a magyar kormánynak a konzultációnak az alkotmányozási folyamatban tapasztalt hiányával és néhány új törvénnyel kapcsolatban – jelentette ki Thomas O. Melia, az amerikai külügyminisztérium emberi jogok kérdésében illetékes helyettes államtitkára a demokrácia napja alkalmából tartott sajtóértekezletén.
Melia rámutatott, hogy Magyarország EU- és NATO-tag, és mindkét szervezet tagsága megköveteli a magas szintű teljesítményt az emberi jogok kérdésében. ”Magyarország jó úton halad a demokratikus rendszer megszilárdítása felé” – jelentette ki a helyettes államtitkár a csütörtökön megrendezett sajtótájékoztatón arra a kérdésre válaszolva, hogy nincsenek-e aggályai a magyarországi helyzettel kapcsolatban.
Melia elmondta, hogy az amerikai kormány az elmúlt hónapokban amiatt fejezte ki aggodalmát, hogy nem volt konzultáció a kétharmados parlamenti többséggel rendelkező magyar kormány, illetve az ellenzék és a független civil társadalom között. „Úgy gondoljuk, hogy az alkotmányozási reformfolyamatot erősítette volna, ha nagyobb hangsúlyt kap a konszenzusépítés” – mondta a diplomata, aki rámutatott, hogy Washington néhány konkrét törvénnyel kapcsolatban is aggályait fejezte ki Orbán Viktor miniszterelnök kormányának.
Ilyen volt az egyházak bejegyeztetését előíró törvény és a médiaszabályozási törvény, amelynek lehetséges végrehajtásával kapcsolatban hangzottak el aggályok. Melia méltatta Eleni Kounalakis budapesti amerikai nagykövetet, aki nagyszerű összeköttetéssel rendelkezik a kormánnyal és másokkal. Magyarország relatíve jól teljesít a demokratikus normák terén és az Egyesült Államok továbbra is konstruktív visszajelzést ad magyar barátainak, ha úgy látja, hogy a dolgokon van javítani való, ahogyan azt a világon más demokrata barátai esetében is teszi – mondta Thomas O. Melia.
Melia már júliusban is bírált
Thomas O. Melia júliusban bírálta a magyar kormányt az amerikai képviselőház európai és eurázsiai ügyekkel foglalkozó albizottságában. Melia a bizottság előtt aggodalmát fejezte ki a kormány több döntésével kapcsolatban is, és közölte, hogy szerintük a kormány a kétharmados parlamenti többségét arra használja, hogy olyan változtatásokat rögzítsen az alkotmányban, amelyekkel megszilárdítja a hatalmát.
Melia állításait a kormány részéről többen visszautasították, Deutsch Tamás európai parlamenti képviselő pedig kifejezetten alpári hangnemben emlékezett meg róla Twitter-oldalán. Az Origo.hu utóbb kiderítette, a fideszes politikusok által hevesen elutasított Melia a rendszerváltás idején a National Democratic Institute (NDI) nevű, a demokratikus átalakulásokat világszerte segítő szervezet egyik munkatársa volt, és az új magyar pártokat, köztük a Fideszt segítette a demokratikus rendszerek megismerésében.