2011. szeptember. 16. 17:20 MTI Utolsó frissítés: 2011. szeptember. 16. 19:19 Világ

Hollandia nemet mond Bulgária és Románia schengeni csatlakozására

Hollandia azért fog "dolgozni", hogy Bulgária és Románia ne csatlakozhasson a schengeni egyezményhez – idézte Gerd Leers holland bevándorlási miniszter egy parlamenti beszédét a Novinite.com szófiai hírügynökség.

Leers csütörtök este a holland parlamentben elsősorban azt kifogásolta, hogy egyik balkáni állam sem tett eleget a korrupció leküzdése érdekében. A holland tárcavezető egyben rámutatott, hogy ezt a tényt az Európai Bizottság nyári jelentése is megerősítette. A Novinite.com az ANP holland hírügynökség értesülései alapján úgy tudja, hogy Finnország is támogatja Hollandia álláspontját. Bulgária és Románia arra számít, hogy az uniós belügyminiszterek következő, szeptember 22-i ülésén döntés születik schengeni csatlakozásuk időpontjáról.

Az Európai Unióhoz (EU) legkésőbb, 2007-ben csatlakozott országok korábbi tervek szerint 2011 tavaszán léphettek volna be a schengeni övezetbe, ám ezt a régi tagállamok – a többi közt Franciaország és Németország – a szervezett bűnözés és a korrupció túlzott elterjedtségére hivatkozva megakadályozták. Általános vélekedés szerint Bulgária és Románia teljesítette a schengeni csatlakozáshoz szükséges technikai feltételeket, belépésüket mindössze a fenti kifogások alapján utasítják el az említett tagállamok.

"Bulgária és Románia teljesítette a schengeni tagsághoz szükséges technikai elvárásokat. Az ügy sajnálatos módon átpolitizálódott" – fogalmazott a szófiai hírügynökségnek Leszek Hensel, az EU soros elnökségét ellátó Lengyelország bulgáriai nagykövete. Hensel hozzátette, hogy a szóban forgó tagállamok belépéséről a lengyel EU-elnökség alatt, szeptemberben döntenek.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.