Világ MTI 2011. szeptember. 12. 16:21

Olajfinomítót próbáltak visszaszerezni Kadhafi emberei

Az új líbiai vezetés legalább tizenkét biztonsági őre meghalt a megbuktatott Moammer Kadhafi líbiai vezetőhöz hű fegyvereseknek a kelet-líbiai Rász-el-Unúf olajfinomítója elleni hétfői támadásában - közölte az új vezetés egyik szóvivője.

A gépkocsikon érkező támadók megkíséreltek behatolni a létesítménybe, s megrongálták a kapuját, de nem tettek kárt az egyébként nem teljesen működőképes üzemben. A támadók a Kadhafi-hű erők kezén lévő Szirt városa felől, a sivatagból jutottak el a finomítóhoz. Előzőleg tizenöt szabotőr tüzet gyújtott az üzemben; öt szabotőrt megöltek, a többieket elfogták - közölte Hamid al-Haszi ezredes, a Kadhafi-ellenes erők kelet-líbiai parancsnoka.

A támadással nyilvánvalóan azt akarták akadályozni, hogy az új tripoli vezetés talpra állítsa az olajiparon alapuló líbiai gazdaságot. A történtek egyúttal azt jelzik, hogy a hatalomra jutott Kadhafi-ellenes erők annak ellenére biztonsági kihívásokkal nézhetnek szembe, hogy az előző rendszer embereit - ez utóbbiak néhány fellegvárát kivéve - az egész országban kiszorították a hatalomból.

AP

A Kadhafihoz hű fegyveresek néhány órával azt követően csaptak le az olajfinomítóra, hogy a Kadhafi-ellenes erőket irányító Átmeneti Nemzeti Tanács bejelentette, hogy sikerült felújítania a líbiai vezető elleni felkelés során szinte teljesen leállt olajkitermelés egy részét. Az ÁNT közölte, hogy fegyveresei heves ellenállásba ütköztek a Kadhafi-hívek kezén lévő, sivatagi Bani Valid birtoklásáért negyedik napja folyó harcokban. További összecsapásoktól tartva a városból hétfőn is sok civil menekült el, többségük azonban a településen rekedt.

Brigi Raffini nigeri kormányfő Niamey-ben külföldi diplomaták előtt bejelentette, hogy Kadhafi környezetéből 32 ember - köztük a hatalmától megfosztott vezető Szaad nevű fia és három tábornok - menekült szeptember 2. óta Líbiából a szomszédos Nigerbe. Raffini hozzátette, hogy a 32 embert "humanitárius megfontolásból" fogadták be, s nem tudnak arról, hogy bármelyikük ellen nemzetközi bíróság elfogatóparancsot adott volna ki vagy nyomozást folytatna.

Kadhafi a szíriai ar-Rai televízióban felolvasott üzenetében azzal vádolta az őt megbuktató erőket, hogy külföldi országok kezére akarják átjátszani a líbiai olajkincset, s hazaárulónak nevezte őket. Kadhafi hangsúlyozta, nincs más választása, minthogy a "győzelemig" folytassa a küzdelmet. Az üzenetet a csatorna tulajdonosa, Misán al-Dzsaburi volt iraki parlamenti képviselő olvasta fel. Kadhafi utoljára szeptember nyolcadikán jelentkezett, ötperces hangfelvételen. A megbuktatott, bujkáló vezető holléte nem ismert, de hívei szerint továbbra is Líbiában tartózkodik. Néhány családtagja viszont a szomszédos Nigerbe menekült. 

Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.