Világ MTI 2011. szeptember. 02. 17:50

Az ápolónők életéért kizsarolt milliókat követeli Bulgária Líbiától

Líbia 2007-ben döbbenetes zsarolással érte el, hogy Bulgária elengedje az észak-afrikai ország közel hatvanmilliós dolláros adósságát. Bulgária most visszaköveteli az összeget.

Bulgária követeli, hogy Líbia fizesse vissza 56,6 millió dolláros tartozását, amit az észak-afrikai országban halálra ítélt öt bolgár ápolónő illetve egy palesztin orvos 2007-es szabadon bocsátásának fejében engedett el Szófia - idézte pénteken Bojko Boriszov bolgár kormányfőt a Focus bolgár hírügynökség. A bolgár miniszterelnök hangsúlyozta, hogy országa ragaszkodik az összeghez, amit Tripolinak meg kell adnia.

A hat egészségügyi dolgozót 1999-ben ítélték halálra Líbiában azzal a váddal, hogy szándékosan fertőztek meg HIV-vírussal 438 líbiai gyereket Bengázi város klinikáján a 90-es évek végén. A gyerekek közül időközben 56 meghalt. A HÍV-vírust felfedező világhírű professzor, Luc Montagnier  ugyanakkor tanúvallomásában elmondta, hogy a kórház rossz higiéniai körülményei, nem pedig a szóban forgó alkalmazottak okolhatóak a líbiai járvány kialakulásáért.

AP

A nemzetközi nyomás alatt lévő líbiai hatóságok később életfogytiglani szabadságvesztésre módosították a büntetést, amely utat nyitott a kiadatási kérelem előtt, az ápolók végül nyolc évnyi fogság után 2007. július 24-én szabadultak ki. Bulgária nemrég egyébként újraindította azt az eljárást, melynek célja, hogy azonosítsák azokat, akik kínzással csikartak ki "beismerő" vallomást a hat vádlottól a bengázi gyerekklinikán történt tömeges HIV-fertőzések ügyében. Szófia a Kadhafi-rezsim megdöntését követően tájékoztatást vár az üggyel kapcsolatban az új líbiai hatóságoktól.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.