Világ MTI 2011. augusztus. 23. 17:49

Egyelőre nincs olajembargó Szíriával szemben

Az Európai Unió újabb magánszemélyeket és intézményeket sújtott szankciókkal a szíriai rendszer támogatása miatt. Olajembargót azonban egyelőre nem rendeltek el Szíriával szemben.

A szankció most azt jelenti, hogy befagyasztják a külföldön fellelhető javakat, illetve ezen felül magánszemélyek esetében megtiltják a beutazást az EU-ba.

A keddi döntéssel 15 ember és öt intézmény került fel a szankcióval sújtottak listájára, amelyen így már 50 magánszemély és kilenc cég található. A listára került új nevek az EU szerdán megjelenő hivatalos közlönyében lesznek olvashatók.

Tüntetők Szíriában
AP

A szankciók kiterjesztéséről múlt pénteken született elvi politikai döntés - most csupán annyi történt, hogy miután a kitűzött határidőig egyetlen uniós tagállam sem emelt kifogást, az intézkedés úgynevezett írásos eljárással elfogadottá vált.

Múlt pénteken az EU-tagállamok képviselői azt is tervbe vették, hogy kimondják az olajembargót Szíriával szemben, miután a damaszkuszi rezsim fegyveres erői a politikai vezetés minden ellenkező ígérete ellenére folytatják a tiltakozók brutális, véres elnyomását. Egyes várakozások szerint már ki is kellett volna dolgozni az olajembargó pontos, jogi előírásokba foglalt részleteit, de ez egyelőre nem történt meg.

Háttérmagyarázatok szerint az EU a Szíria elleni büntető intézkedéseket úgy akarja foganatosítani, hogy azok következményei lehetőleg magát a damaszkuszi rezsimet és ne az ártatlan szíriai lakosságot sújtsák.

A szíriai nyersolajexport 90 százaléka irányul jelenleg az Európai Unióba.

Hirdetés
Gazdaság Sztojcsev Iván 2025. január. 08. 11:41

Lázár bejelentette: 20 perc késés után visszajár a vasúti jegyár fele, buszt küldenek nyáron a vonat helyett, ha nincs klíma

Tíz vállalással indította el Lázár János az évet: a miniszter bejelentette, hogy júniustól 20 percnél nagyobb késés után visszajár a jegyár fele, buszos rásegítéssel készülnek a nyári főszezonra, és mellékesen azt is elmondta, hogy decemberben a GYSEV-ben még nagyobb tulajdonrészt szerzett a magyar állam, úgyhogy több dunántúli megye teljes hálózatát átadják.