Világ MTI 2011. augusztus. 10. 11:35

A francia zavargásokhoz hasonlítják a brit erőszakot

A hat évvel ezelőtti franciaországi zavargásokhoz hasonlította a brit városokban hét vége óta zajló eseményeket szerdai számában a Le Figaro című párizsi lap.

Az angliai városok utcáin dúló erőszak ugyanazokra a jelenségekre adott válasz, amelyek hat éve a franciaországi nagyvárosok külvárosaiban is megfigyelhetők voltak, és amelyek miatt "akkor minden irányból bírálták a francia integrációs modellt" - írta a tekintélyes konzervatív újság.

Zavargások Angliában - kattintson képeinkért!
AP

A Le Figaro idézte Alain Bauer francia kriminológus professzort, aki elmondta, a gettósodás és az elszegényedés a külvárosi lázadások két fő táptalaja. A szakértő rámutatott: a 2005-ös franciaországi eseményekhez hasonló volt a nagy-britanniai zavargásokat kiváltó szikra is; egy rendőri hiba, amely egy külvárosi fiatal halálát okozta. Ha ezután a "maszatolás" gyanúja merül föl (a hatóságokkal szemben), az az igazságtalanság érzését váltja ki, amely azután táplálni fogja a bosszút és a lázadást - mondta. A különböző származású randalírozók egyesítik erejüket egy közös és jól azonosítható ellenséggel, az állam képviselőivel szemben - tette hozzá a szakember.

Az internetes közösségi oldalak és a mobiltelefonok meggyorsítják a felkelés terjedését; lehetővé teszik, hogy a randalírozók kis csoportokba szerveződjenek, akcióba lendüljenek és időben visszavonuljanak - fejtette ki a Le Figaro című párizsi lapnak adott interjúban Alain Bauer.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.