A belbiztonsági intézkedések szigorításáról kezdődött vita Németországban a norvégiai kettős merénylet után. Vezető német politikusok hétfői nyilatkozataikban pártállástól függetlenül keményebb fellépést sürgettek a szélsőjobb-, illetve a szélsőbaloldal ellen. Egyidejűleg felerősödtek a követelések a neonácinak tartott Német Nemzeti-demokrata Párt betiltására.
Valamennyi német újság idézte Angela Merkel kancellárt, aki az idegenellenességgel szembeni fellépésre szólított fel, és a gyűlöletet közös ellenségnek nevezte. A kancellár arra emlékeztetett, hogy a norvégiai merényletek indítéka a másság, mások gyűlölete volt.
Több politikus arra figyelmeztetett, hogy a nyugati társadalmakban a "magányos" tettesek elsősorban szélsőjobboldali ideológiák alapján követhetik el tetteiket. Mindennek alapján az egyik legfőbb tanulságnak nevezték annak felismerését, hogy a "gonosz" nem mindig külföldről érkezik.
Ennek kapcsán a konzervatív CDU/CSU parlamenti frakciójának belbiztonsági szóvivője a gyanúsnak vélt személyek megfigyelésének szigorítását sürgette. Hans-Peter Uhl ismét követelte a telefon-, illetve internetkapcsolatok adatainak legkevesebb hat hónapos tárolását. Az erre vonatkozó, korábbi kormányhatározatot az alkotmánybíróság érvénytelenítette, és azóta a konzervatív-liberális koalíción belül éles vita van az új törvényt illetően.
Uhl hangsúlyozta, hogy mindenekelőtt az internet fokozottabb ellenőrzésére van szükség. A liberális Szabad Demokrata Párt (FDP) elnöke ezt azonban elutasította, hangoztatva: egy szabad társadalom csak akkor maradhat szabad, amennyiben a szabadságjogokat akkor sem dobja sutba, ha védekeznie kell.
A rendőrök szakszervezete ugyanakkor közvetve a konzervatívok álláspontja mellé állt. A szakszervezet elnöke egy hétfői interjúban sürgette, hogy egyfajta adatbankot hozzanak létre a "feltűnő" személyekről. Bernhard Witthaut szerint mindent meg kell tenni az olyan személyek ellenőrzésére, akik a társadalom számára tűrhetetlen ideológiát hangoztatnak. Azt azonban elismerte, hogy szászszázalékos biztonság ennek ellenére nem létezik.