Felveszi a kapcsolatot a NATO a líbiai ellenzékkel
A líbiai ellenzék delegációját fogadja a NATO jövő héten a szövetség brüsszeli székházában - jelentette be Anders Fogh Rasmussen főtitkár szerdán.
Az informális megbeszélésen a NATO-t a tagországok állandó nagykövetei képviselik majd, a bengázi küldöttséget Mahmúd Dzsibril, a líbiai Átmeneti Nemzeti Tanács második embere vezeti. A találkozó fő célja, hogy ismertessék egymással álláspontjukat a helyzetről - szögezte le a főtitkár, de hozzátette: reményei szerint a líbiai vendégek tájékoztatják a szövetséget a demokratikus átmenettel kapcsolatos terveikről is.
Brüsszeli megfigyelők szerint az, hogy a NATO-tanács hivatalosan fogadja az ellenzéket, a bengázi tanács elismerésének egyik jele. Dzsibrilék állítólag európai uniós illetékesekkel, köztük Herman Van Rompuy európai tanácsi elnökkel is találkoznak majd a jövő szerdai brüsszeli látogatáson.
Rasmussen arról is beszélt: nincs tudomása arról, hogy a rezsimet vezető Moammer Kadhafi a lemondásáról folytatna tárgyalásokat. Megismételte ugyanakkor azt a felszólítását, hogy Kadhafi távozzék a hatalomból. Úgy vélte, a jelenlegi konfliktus végkimenetele mindenképpen az lesz, hogy az ezredes elveszti pozícióját. A főtitkár úgy vélte, a líbiai rezsim erői folyamatosan "teret veszítenek". Kadhafi "háborús gépezete minden nap silányul, tábornokai és miniszterei elhagyják, és elvesztette a nemzetközi közösség támogatását is" - fogalmazott. Ezzel szemben az ellenzék az elmúlt hetekben előre tudott törni, bár azt nem lehet tudni, milyen messzire jutnak - tette hozzá.
Beszámolt Rasmussen a NATO katonai műveletének eredményeiről is. A március legvégén indított akció kezdete óta a NATO-gépek több mint 2700 katonai célpontot semmisítettek meg, köztük 600 harckocsit és 800 fegyverlerakatot.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsától kapott felhatalmazás alapján a NATO hadereje egyebek között arról gondoskodik, hogy tengeri úton ne jusson el fegyverszállítmány Kadhafi rezsimjéhez, valamint hogy betartsák a líbiai légtérben a repülési tilalmat. Emellett a NATO rendszeresen légicsapásokat mér a líbiai polgári lakosságot támadó vagy fenyegető katonai erőkre.
Szokásossá vált havi sajtótájékoztatóján Rasmussen kitért a NATO-tanács előző napi oroszországi látogatására is. Az orosz vezetőkkel folytatott tárgyalásaikat kitűnőnek minősítette, és úgy vélte, az út jelképes jelentőségű is volt, mert azt a közös óhajt mutatta, hogy a két fél haladni kíván stratégiai partnerségének elmélyítésében. Ez utóbbi segíthet a feleknek, hogy megküzdjenek az előttük álló közös kihívásokkal - hangoztatta.