2011. július. 06. 12:12 hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. július. 06. 12:35 Világ

Meghackelhette egy bulvárlap a 2005-ös londoni áldozatok rokonainak mobiljait

A News of the World című brit bulvárlap hackertámadásának áldozatai lehettek a 2005-ös londoni merényletek áldozatainak csaldátagjai - írják brit lapok, amelyek szerint az újság közvetlenül a robbantások után azért halgathatta ki a rokonok beszélgetéseit, hogy új információkat szerezzen a terrortámadásokról szóló cikkeihez. A lapot több más hackertámadással is összefüggésbe hozták, a brit parlamenti képviselők pedig ma arról dönthetnek, induljon-e nyilvános vizsgálat az ügyben.

Az egyik áldozat édesapját kedden kereste meg a rendőrség, mert megtalálták telefonszámát egy olyan listán, amely a hackertámadásokkal kapcsolatos nyomozás során került elő - írja a BBC. A férfi, akinek fia az Edgware Roadon történt robbantásban vesztette életét, a híroldalnak elmondta, hogy elszörnyedt arra a gondolatra, hogy valaki kihallgathatta a támadások után lezajlott, személyes jellegű telefonbeszélgetéseit.

Egy másik férfi telefonját, aki annak idején az egyik robbantás helyszínén segédkezett a túlélőknek, szintén feltörhették. Ő azt mondta a BBC-nek, megérti, hogy a robbantások után nagy volt a nyomás az eseményekről beszámoló újságírókon és szerkesztőkön.

A News of the Worldöt más hasonló hackertámadásokkal is összefüggésbe hozták, a Guardian például arról számolt be, hogy az újság egy magánnyomozót kért fel arra, hogy hackelje meg egy 2002-ben meggyilkolt lány telefonjának üzenetrögzítőjét, de két másik, szintén gyilkosság áldozatául esett lány szüleit is megkereste már a rendőrség hasonló információval. Az erről szóló beszámolók után a Ford bejelentette, hogy nem hirdet a News of the Worldben.  

A Rupert Murdoch médiamágnás tulajdonában lévő bulvárlap korábbi szerkesztője, a kiadó cég mostani vezetője, Rebekah Brooks a Sky News szerint sokkolónak nevezte a fejleményeket, de tagadta, hogy tudott volna bármilyen törvényszegésről és nem is mond le jelenlegi posztjáról. Korábbi helyettesének, Andy Coulsonnak viszont állítólag arról is tudomása lehetett, hogy az újság korábban "több tízezer fontot" fizetett a rendőrség tagjainak. Coulson később David Cameron brit kormányfő kommunikációs vezetője lett, de a hackerbotrány kipattanása miatt idén januárban lemondott.  

A telefonok feltöréséről szóló hírek néhány nappal a 2005. július 7-én történt robbantások hatodik évfordulója előtt láttak napvilágot. A reggeli csúcsforgalomban akkor három bombát a metróban, egyet pedig egy emeletes buszon robbantottak fel az öngyilkos merénylők, a támadásokban 56-an meghaltak és hozzávetőleg 700-an megsebesültek.

A brit parlamenti képviselők szerdai ülésükön arról vitáznak majd, induljon-e nyilvános vizsgálat a hackertámadások ügyében.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.