Világ hvg.hu/MTI 2011. június. 28. 10:17

Kitoloncolták az egykori Bond-lányt

Kitoloncolták Mianmarból azt a hollywoodi színésznőt, aki egy készülő filmben a mianmari ellenzék korábban hosszú évekig fogságban tartott vezérét, Aung Szan Szú Kjit alakítja – jelentette az AFP hírügynökség egy helyi hivatalnokra hivatkozva.

Michelle Yeoh-t, aki korábban a James Bond sorozat egyik epizódjának, az 1997-ben készült A holnap markában című részének női főszerepét alakította és játszott az Oscar-díjas Tigris és sárkány cím filmben is, a Yangon Nemzetközi Repülőtérre való megérkezése után kitoloncolták és azonnal felültették az első onnan induló járatra – jelentette a hírügynökség. „Feketelistára került” – tette hozzá az AFP-nek a név nélkül nyilatkozó hivatalnok.

Jobbra a Nobel-díjas ellenzéki, balra hollywoodi megformálója
guardian.co.uk

A malajziai születésű színésznő a Guardian korábbi beszámolója szerint decemberben a saját otthonában találkozott a korábban Nobel-békedíjjal is kitüntetett mianmari ellenzéki vezetővel, miután Luc Besson francia filmrendezővel jeleneteket vettek fel a készülő produkcióhoz Thaiföldön. A filmet, amelyről eddig szinte semmilyen információ nem szivárgott ki, a tervek szerint még idén bemutatják. 

Aung Szan Szú Kji és pártja, a Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD) 1990-ben földcsuszamlásszerű győzelmet aratott a mianmari választásokon, de az ellenzéki vezér a következő 20 évből 15-öt házi őrizetben töltött. A katonai junta tavaly novemberben oldotta fel őrizetét, néhány nappal a hadsereg által ellenőrzött választások megtartása után. A katonai junta szerint a választások kulcsfontosságú lépést jelentettek a demokrácia megteremtése felé. Ezt a véleményt osztotta Mianmar leghűbb szövetségese, Kína is, de a rendszer bírálói szerint a szavazás nem volt sem szabad, sem igazságos.

Májusban az Egyesült Államok az összes politikai fogoly szabadon engedésére szólította fel Mianmart azt követően, hogy az ázsiai országban ismertették a közkegyelemről szóló rendeletet. A hadsereg által ellenőrzött "civil" kormány régóta várt amnesztiarendeletét szánalmasnak találták a nemzetközi jogvédő szervezetek, amelyek korábban kétezer politikai fogoly szabadon engedését követelték. A mianmari hatóságok gyakorlatilag egy csekély mértékű büntetésenyhítést hajtottak végre.

Hirdetés