Több megszorítást nem bírnak el a görög emberek, mert az utóbbi években így is sokat csökkent az országban az életszínvonal. Ebből a helyzetből egyetlen kiútnak az unióból való kilépés kínálkozik – jelentette ki Brüsszelben Haralamposz Angurakisz, a Görög Kommunista Párt Európai Parlamentbe delegált képviselője a hvg.hu kérdésére.
hvg.hu: A Magyar Kommunista Munkáspárt egyetlen polgármestere, Gulyás János Borsodbótáról kísért Brüsszelbe egy 42 fős borsodi kistérségi csoportot az Európai Parlament megtekintése című pályázat támogatásával. Június 16-i eszmecseréjük során találtak-e sok hasonlóságot a két ország gazdasági, illetve pénzügyi válságát illetően?
Haralamposz Angurakisz: Rendhagyó, érdekes görög-magyar találkozón vettem részt, ahol kiderült, hogy számos kérdésben egyeznek a nézeteink. Mindkét országot komoly munkanélküliség sújtja és alacsonyak a jövedelmek, ami az Európai Unió eszmeiségének megcsúfolásából adódik. Amikor az unió megalakítása napirenden volt, mi is támogattuk, mert attól az európai emberek közelebb kerülését reméltük. Aztán kiderült, hogy mindenre rátette a kezét a nagytőke, vagyis a szervezet őket egyesítette. Az EU-t nem arra találták ki, ahogyan most működik, ezért lett a pártunk unióellenes, hangsúlyozottan nem nacionalista alapon. Korábban a kis országok például hozzájuthattak uniós támogatásokhoz, ezeket a pénzeket most a 2020-ra kidolgozott stratégiához igazítják. Mindezzel ismét a szegényebb országokat sújtják.
hvg.hu: Számos egymásnak ellentmondó hír lát mostanában napvilágot Görögországgal kapcsolatban. Szinte folyamatosak a tüntetések, a kormánynak nincs számottevő többsége a parlamentben, és ezért nem tud átvinni markáns megszorító intézkedéseket. Közben az unió tagállamai attól rettegnek, hogy csődbe jut az ország, aminek beláthatatlanok a következményei. Mi vezetett a kialakult helyzethez?
C. A.: A válság okai ugyanazokra az okokra vezethetők vissza, mint az USA-ban, Portugáliában, Spanyolországban vagy éppen Magyarországon. Egy világkapitalista válsággal nézünk szembe. Nem igaz, hogy görög adósságválság vagy túlköltekezési válság van, mert egyértelműen túltermelési válságról kell beszélni. Túl sok tőke koncentrálódik egy helyen és nem tudják, hogyan fektessék be, aminek következménye ez a globális gazdasági helyzet.
hvg.hu: Önöknél mi váltotta ki az emberekből a túlzott elégedetlenséget? Más országokban is háborognak az erősödő infláció és a megszorítások miatt, de úgy tűnik, Görögországban egyre nehezebben kezelhető az elégedetlenség.
C. A.: Túl nagyot vágott a kormány a jövedelmeken és ezzel százezer számra sodorta bizonytalan helyzetbe a családokat. Pártunk álláspontja szerint nem az emberekkel kell megfizettetni ezt a válságot, hiszen nem ők okozták. Nem értik, miért kellett fizetésük jelentős részét erre hivatkozva elvenni.
hvg.hu: Milyen konkrét megszorító intézkedések születtek az államcsőd elkerülésére és azok hozták-e a remélt eredményeket?
C.A.: Először a köztisztviselők jövedelmét csökkentették 30 százalékkal, majd megemelték az általános forgalmi adót 13 százalékról 23 százalékra, ami már mindenkit érintett. A villamos áram ára 30 százalékkal emelkedett, az ivóvízé 40 százalékkal, a nyugdíjkorhatárt pedig 65-ről 67 évre növelték. A minimálbért 800 euróról 500 euróra csökkentették, és eltörölték a kollektív szerződéseket. A munkahelyek megszűnése miatt a munkanélküliség 11 százalékról 16 százalékra nőtt.
hvg.hu: A korábban erősnek tűnő görög szakszervezetek mindehhez mit szóltak? Nem láttak bele a lapokba, vagy nem kapcsoltak időben hogy megszervezzék az ellenállást?
C. A.: Görögországban kétezer szakszervezet működik, és közülük az egyik legnagyobb segített a kormánynak a megszorító intézkedések végrehajtásában. A kommunista párt ezért létrehozott egy új szakszervezetet, ami osztályorientált mozgalom, a kapitalizmus ellen harcol és osztályalapon szervezünk sztrájkokat.
hvg.hu: Hogyan oldódhat meg önök szerint a súlyos válság, és mikor nyugodhatnak meg az Európai Unió még nehéz helyzetben lévő államai, mint például Magyarország?
C. A.: Az Európai Unió, illetve a kapitalizmus keretein belül semmi esély nincs a megoldásra, ezért euroszkeptikus parlamenti képviselőként csak az unióból való kilépést tudom támogatni. Radikális változtatásra van szükség, más út nem létezik. Ezt elmagyaráztam az embereknek is, és egyre többen megértik. A napokban volt egy 200 ezres sztrájk, a görög kormány pedig szinte nem létezik, olyan kicsi a többsége. Közben a Görög Szocialista Párt komoly válságát éli, nincs meg benne a kellő mozgató erő. Az emberekkel mi, kommunisták tudatjuk, hogy van más út, mint a megszorítások. Sokan meg is értik, mi történik velük, mert már azt gondolják, így is alaposan kivették részüket a válság kezeléséből azzal, hogy jelentősen lecsökkent az életszínvonaluk.
Kovács István / Brüsszel