Világ MTI 2011. június. 12. 18:56

A szír hadsereg átvette az ellenőrzést Dzsiszr es-Sugúrba

A szíriai hadsereg páncélozott harcjárművekkel bevonult vasárnap reggel az arab ország északnyugati részén fekvő Dzsiszr es-Sugúrba, és teljes ellenőrzése alá vonta a várost.

A hivatalos tájékoztatás szerint délben még "heves" harcok folytak a török határ közelében lévő városban a hadsereg és az ott működő "terrorista csoportok" tagjai között. Egyelőre nem lehet tudni, hányan haltak meg a harcokban. Szíriában három hónapja tömeges megmozdulásokon követelik Bassár el-Aszad elnök távozását.

Az állami hírügynökség jelentése szerint a hadsereg heves összecsapások közepette azután hatolt be Dzsiszr es-Sugúrba, hogy hatástalanították az utakon és hidakon elhelyezett robbanószerkezeteket. Az ellenzék szerint nagyjából 200 páncélozott harcjármű vonult be a városba déli és keleti irányból, helikopterek támogatásával. Aknavetőkkel is lőtték a települést, amely stratégiai ponton, a Szíria második legnagyobb városát, Aleppót a legnagyobb kikötővel, Latakiával összekötő út mentén fekszik.

AP

Ellenzéki források szerint több száz zendülő katona sáncolta el magát a városban, ahol hétfőn 120 katona halt meg. A hivatalos verzió szerint a kormányellenes lázadók ölték meg őket, a rendszer ellenzéke viszont azt állítja, hogy saját társaik  mészárolták le azokat a katonákat, akik megtagadták a parancsot, hogy civilekre lőjenek. A szíriai hatóságok kitiltották a külföldi újságírókat az arab országból, ezért nagyon nehéz független forrásból megerősíteni a szembenálló felek állításait.

Az állami televízió jelentése szerint megtalálták a város biztonsági erői megölt tagjainak holttestét egy tömegsírban. A jelentés nem tér ki arra, hányan feküdtek a tömegsírban. A televízió szerint "fegyveres csoportok" megcsonkították a holttesteket. Az egykor 40 ezres városból, amelyet csaknem egy hete zárt körül a szíriai hadsereg, szinte mindenki elmenekült az elmúlt napokban, a többség északra, az alig 40 kilométerre fekvő török határ felé. A határ térségében helyszíni értesülések szerint szíriai oldalon tízezer ember gyűlhetett össze. Török adatok szerint eddig több mint ötezren keltek át a határon, róluk a Vörös Félhold szervezet menekülttáboraiban gondoskodnak.

Az Egyesült Államok ismét elítélte a szíriai vezetést az ellenzékkel szembeni "brutális fellépés" miatt, és követelte, hogy Aszad elnök tegye lehetővé, hogy a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságának (ICRC) munkatársai "azonnal és korlátozás nélkül" bejuthassanak a harcok sújtotta területre. Az ENSZ Biztonsági Tanácsában sikertelenül zárult az újabb egyeztetés a hét közepén négy EU-tagállam által beterjesztett határozattervezetről, amely elítélné Szíriát a tüntetőkkel szembeni brutális fellépésért. Oroszország és Kína képviselője el sem ment a tárgyalásra.

Az egyiptomi külügyminiszter úgy nyilatkozott az al-Hajat című napilapnak, Kairó is ellenzi Szíria elítélését, s a színfalak mögött azon dolgozik, hogy ehelyett Damaszkuszban fogadják a nyugati országok különleges megbízottját.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.