Világ MTI 2011. június. 03. 10:27

Mladics megjelent a hágai törvényszék előtt

A múlt héten letartóztatott Ratko Mladicsnak arról kell nyilatkoznia, bűnösnek tartja-e magát azokban a vádpontokban, amelyeket a volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnök ügyében eljáró testület ügyésze megfogalmazott ellene. Eközben a szerb elnök kijelentette: Szerbia Horvátországgal azonos bánásmódot érdemel.

Megjelent pénteken a hágai törvényszék előtt Ratko Mladics, a boszniai szerbek egykori katonai parancsnoka. A múlt héten letartóztatott vádlottnak arról kell nyilatkoznia, bűnösnek tartja-e magát azokban a vádpontokban, amelyeket a volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnök ügyében eljáró testület ügyésze megfogalmazott ellene. A vádiratban népirtás, polgári személyek üldözése, gyilkosság, kitelepítés, embertelen cselekedetek, túszejtés, fosztogatás szerepel.

A szerb államfő szerint Ratko Mladics kézre kerítésével és Hágának történt kiadásával országa kiérdemelte, hogy az Európai Unió hasonló bánásmódban részesítse, mint szomszédját Horvátországot. Boris Tadics elnök a Frankfurter Allgemeine Zeitung című lapnak adott, az újság pénteki számában megjelent interjújában közvetve annak a várakozásának adott hangot, hogy Szerbia hamarosan tagjelölti státust kap, és Brüsszel kitűzi a csatlakozási tárgyalások megkezdésének időpontját.

AP

Emlékeztetett arra, hogy Horvátország esetében ez már az előtt megtörtént, hogy Zágráb kiadta volna Hágának a horvátországi szerbek megölésével vádolt Ante Gotovina volt tábornokot. "Nincs ok arra, hogy Szerbiát másként kezeljék" - hangoztatta Tadics. Az államfő szerint Szerbia nem külön utat követel az EU-ba, nem kívánja azt, hogy a sorban előre engedjék. Azt azonban elvárja, hogy - mint azt az unió valamennyi más országgal szemben tette - pozitív választ adjon a feltételek teljesítésére.

Tadics a többi között az irányítása alatt álló nemzetbiztonsági tanács átszervezésével, valamint eredményes munkájával magyarázta azt, hogy alig néhány héttel három évvel ezelőtt történt hivatalba lépése után sikerült letartóztatni Radovan Karadzsicsot. "Tudtuk azt, hogy Szerbia hitelességi problémával rendelkezik mindaddig, amíg Mladicsot nem fogja el, és nem adja ki Hágának" - jelentette ki az elnök, Mladics kézre kerítését nagy teljesítménynek nevezve. Egyben azt ígérte, hogy a még bujkáló harmadik szerb háborús bűnös, Goran Hadzics ügyének a végére is hamarosan pont kerül.

AP

Boris Tadics nem tartotta kizártnak, hogy egyes szerb politikusok segítették Ratko Mladicsot a hosszú ideig tartó bujkálásban. Mint megerősítette, vizsgálatot kezdeményezett a Mladicsot segítő hálózat felderítésére. Kijelentette: felelősségre vonják mindazokat, akik védték és rejtegették a volt boszniai szerb tábornokot. Ez azonban - fűzte hozzá - már nem jelent nagy kihívást. Tadics szerint országa olyan mértékű katarzison ment keresztül, hogy a múlttal való szembenézés már nem okoz problémát.

A német újság szerint Szerbia uniós csatlakozásának útjában továbbra is nagy akadályt jelent Koszovó ügye. Ennek kapcsán Tadics azt fejtegette: Belgrád olyan megoldásra törekszik, amely lehetővé teszi a koszovóiak részvételét minden regionális fórumon és nemzetközi eseményen, de - mint hozzátette - nem veszélyezteti sem Szerbia területi integritását, sem a nemzetközi jogot.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?