Világ MTI 2011. május. 26. 12:14

Polgárháborúval fenyegetnek a jemeni összecsapások

Több tucat ember esett áldozatul a kormányerők és az Ali Abdullah Száleh elnök távozását követelő törzsi harcosok szerda éjjeli összecsapásainak.

A harcok immár polgárháborúba süllyedéssel fenyegetik az arab-félszigeti országot. A fővárosban, Szanaában szerdáról csütörtökre virradó éjszaka több helyről is robbanások és lövések hallatszottak, szemtanúk szerint a tiltakozó megmozdulások élére állt törzsi vezető háza is súlyosan megrongálódott a hétfő óta tartó összecsapásokban. Kormányhivatalnokok azt jelentették, hogy az egyik ellenzéki tv-csatorna központja "megsemmisült", de további részleteket nem közöltek. Robbanás volt Szanaa egy fegyverraktárakkal teli kerületében is, amelyben legkevesebb huszonnyolcan meghaltak.

AP Photo

A hétfőn kezdődő, a korábbiakhoz képest súlyos összecsapások főleg Szanaa északi részét érintették, ahol a tekintélyes ellenzéki törzsi vezetőhöz, Szadik al-Ahmarhoz hű harcosok nehézfegyvereket is bevetve megpróbálták átvenni az irányítást egyes kormányépületek, például a belügyminisztérium fölött. A főügyész csütörtökön elrendelte a "lázadó", az al-Ahmar család vezette törzs elöljáróinak letartóztatását.

A fokozódó harcok miatt a főváros reptere zsúfolásig megtelt helyi és külföldi menekülőkkel, de sokan hagyják el telepakolt autókkal is várost az erőszak terjedésétől félve. Az Egyesült Államok külügyminisztériuma az alacsonyabb beosztású, nélkülözhető diplomatákat és családjukat felszólította, hogy a megnövekedett biztonsági kockázat miatt hagyják el Jement.

 

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.