Megvan, ki vezeti ideiglenesen az al-Kaidát
Az egyiptomi különleges erők volt ezredesét, Szaif al-Adelt választották meg állítólag az al-Kaida ideiglenes vezetőjének - jelentette kedden egy, a terrorszervezet belső ügyeiben bennfentes forrásra hivatkozva a CNN amerikai hírtelevízió.
Az informátor - Noman Benotman, aki két évtizede jól ismeri az al-Kaida vezetőit és a CNN szerint mindig jól értesültnek bizonyult velük kapcsolatban - az állította, hogy Adel kiemelkedő szerepet játszik a terrorszervezetben. Korábban a Líbiai Iszlám Harci Szervezet vezetője volt, amely sokáig az al-Kaida szövetségese volt, ám az utóbbi években elfordult annak ideológiájától.
Adelt, aki Mohamed Ibrahim Makkavi néven is ismert, 1987 májusában militáns tevékenysége miatt Egyiptomban letartóztatták. Később Afganisztánban harcolt a szovjet megszállás ellen, majd az országban maradva iszlamista harcosokat képzett ki, és innen küldött ügynököket a szomáliai törzsek fellázítására. A tálib rendszer megdöntése után, 2001 telén Iránba menekült. Szaúdi hírszerzési források szerint innen adott utasítást az al-Kaida szaúdi ágának, hogy 2003 májusától kezdjenek terrorkampányba a sivatagi királyságban. Egyes értesülések szerint Adel Iránból Pakisztánba távozott.
Benotman úgy tudja, hogy az al-Kaida azért választott ideiglenes vezetőt, mert Oszama bin Laden két hete történt elvesztése után a dzsihádista csoportok nyugtalankodni kezdtek, hogy még mindig nem történt bejelentés az utódlástól. Szaif al-Adelt azonban nem az al-Kaida hivatalos súrája (tanácsa), hanem csak a szervezet hat-nyolc, az afgán-pakisztáni határtérségben aktív vezetője választotta meg. Az új vezetőnek ezért elvben el kell érnie, hogy az al-Kaida regionális szervezetei baját (vallási hűségesküt) tegyenek előtte, vagy a majdani, végleges parancsnok előtt. Az egyes csoportok korábban is a szervezet helyett a vezérnek tartoztak hűséggel.
Az al-Kaida szaúdi és jemeni tagjai azonban valószínűleg nem elégedettek a választással, mert meggyőződésük szerint a vezérnek a minden muszlim által szentnek tekintett Arab-félszigetről kell származnia. Az amerikai kommandósok által május 2-án a pakisztáni Abbotábádban agyonlőtt bin Laden egy gazdag szaúdi család sarja volt. Bin Laden feltételezett utóda, Ajman al-Zavahiri is egyiptomi, ezért Bentoman azt feltételezi, hogy Adel "ügyvivői" megválasztása egyfajta szondázása annak, hogy hogyan reagál a szervezet arra, ha valaki olyan kerül az élére, aki nem Arábiában született. Zavahiri azonban továbbra is nagy eséllyel az első számú lehetséges végleges utód, mert hosszú évtizedeken át bin Laden helyettese volt. Az egyiptomi orvos ugyanakkor egyáltalában nem olyan karizmatikus vezető, mint a megölt terroristavezér volt, és a szervezet tagjai korántsem tekintenek rá ugyanolyan tisztelettel és csodálattal.
Az al-Kaida új vezetőjének most szembe kell néznie annak a következményeivel, hogy bin Laden rejtekhelyéről a kommandósok nagy mennyiségű információt zsákmányoltak. Az adatokra támaszkodva az amerikai biztonsági szervek súlyos csapásokat mérhetnek a terrorszervezetre. Szaif al-Adel a 2001. szeptember 11-i terrortámadásról 2005-ben így nyilatkozott az al-Kudsz al-Arabi című, londoni arab nyelvű lapnak: "A célunk az volt, hogy az otthonában mérjünk csapást a kígyó fejére, hogy szétzúzzuk a gőgjét". Benotman az állította a CNN-nek, hogy értesülését az új al-Kaida-vezérről iszlamista militánsokkal folytatott személyes kommunikációból, valamint a dzsihádista honlapokkal folytatott levelezéséből merítette.