Világ MTI 2011. május. 18. 08:27

Washington: Szíria ideje fogytán van

A Fehér Ház szóvivője kedden megfenyegette Szíriát, mondván, Damaszkusznak egyre kevesebb ideje van arra, hogy véget vessen a tiltakozó megmozdulások elfojtásának és ezzel elejét vegye a további amerikai szankciók bevezetésének.

"Újabb intézkedésekre készülünk" - jelentette ki Jay Carney, de nem nevezte meg sem az újabb szankciók bevezetésének idejét, sem azok tartalmát. Amerikai médiaértesülések szerint azonban Barack Obama amerikai elnök a washingtoni külügyminisztériumban az új amerikai Közel-Kelet-stratégiát ismertető beszédében az eddiginél keményebb hangnemet fog megütni Bassár al-Aszad szíriai elnök rendszerével szemben és feltehetően felveti majd az államfő személyes felelősségének kérdését is.

Bassár al-Aszad. Keményebb lépések következnek
AP

Hillary Clinton amerikai külügyminiszter kedden már megtette ezt és személy szerint Aszadot tette felelőssé a szíriai erőszakcselekményekért, aki ellen Washington még egyetlen szankciót sem léptetett életbe. "Aszad elnök reformról beszél, ám a keménykezű, brutális fellépése megmutatta, hogy mik az igazi szándékai" - jelentette ki Clinton, aki hivatalában fogadta Catherine Ashtont, az Európai Unió külügyi főképviselőjét. Ashton elmondta: a múlt héten figyelmeztette a szíriai külügyminisztert, mennyire fontos lenne élni a még meglévő lehetőségekkel, s hangsúlyozta, hogy éppen most kell cselekedni. 

Clinton, aki rámutatott, hogy az amerikai becslés szerint a szíriai biztonsági erők legkevesebb 1000 embert öltek meg, ismételten az erőszak és a letartóztatások beszűntetésére szólította fel a szíriai kormányt. Obama elnök áprilisban a szíriai titkosszolgálat és az elnök két rokona ellen rendelt el szankciókat. Az EU 13 szíriai tisztségviselő ellen fogadott el büntető intézkedéseket. Amerikai és uniós vezetők az elmúlt napokban kilátásba helyezték, hogy Aszad elnök ellen is szankciókat vezethetnek be.

 

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2024. november. 28. 17:21

A Tiszának rengeteg pénzre van szüksége

Magyar Péteréknek milliárdok kellenének a 2026-os kampányra, ha tartani akarják a lépést riválisaikkal. A szükséges pénzt csak adományokból tudják összeszedni, az államtól nem fognak kapni. A magyar elit nagy része az államtól függ, és nem fog oldalt váltani, ha nem biztosak abban, hogy nemsokára másnál lesz a kasszakulcs. Magyarék feladata: jó befektetésnek kell látszani. Szombaton jön ki a párt friss átláthatósági jelentése, és kiderül, hogy az elmúlt hónapokban ez mennyire sikerült nekik.