Kihallgatnák bin Laden özvegyeit is
Pakisztán hajlik arra, hogy engedélyezze Oszama bin Laden özvegyeinek kihallgatását - mondta egy washingtoni illetékes helyi idő szerint hétfőn, a CNN viszont úgy értesült, Iszlámábád ragaszkodik hozzá, hogy ehhez hozzájáruljanak azok az országok is, ahonnan származnak.
A pakisztáni kormány egy vezető tisztségviselője azt közölte kedden, hogy Iszlámábádban nem döntöttek még az Egyesült Államok kéréséről.
Az al-Kaida terrorszervezet vezetője három feleségével és mintegy tucatnyi gyerekével együtt élt az észak-pakisztáni Abbotábádban abban házban, amelyet május 2-án megostromoltak az amerikai kommandósok, hogy végezzenek vele. Az özvegyeket és velük bin Laden néhány gyermekét jelenleg Pakisztánban tartják fogva, s a CNN hírtelevízió biztonságpolitikai elemzője szerint Washington alig várja, hogy kihallgathassa őket, mivel értékes információkat lehetne kicsikarni belőlük a terrorista vezér múltjára, továbbá más al-Kaida vezetők személyére, mozgására és kapcsolataira vonatkozóan.
A szóban forgó három feleséget a CNN amerikai hírtelevízió most egy amerikai tisztségviselő segítségével azonosította. A legfiatalabb a jemeni Amal asz-Szadah (Amal al Sadah), aki 2000-ben ment feleségül bin Ladenhez, tőle született Szafia nevű lánya nem sokkal a 2001. szeptember 11-i Amerika elleni terrortámadás után, és Szafia azt mondta pakisztáni tisztségviselőknek, hogy látta, amikor apját lelőtték.
A szaúdi Kairiah Szabar (Khairiah Sabar) a rajtaütés idején szintén ott volt az abbotábádi házban. Ő a terrorista vezér Hamza nevű fiának az anyja, akivel 1985-ben házasodott össze, és 2011 szeptembere után vele élt Afganisztánban. A harmadik, a szaúdi Sziham Szabar (Siham Sabar), akit 1987-ben vett feleségül az al-Kaida vezére, és ő is együtt volt vele 2001 után Afganisztánban. Tőle született Halíd (Khalid) nevű fia, akit az amerikai kommandósok szintén megöltek az abbotábádi akcióban.
A levegőre sem mehettek ki feleségei
Peter Bergen, a CNN nemzetbiztonsági elemzője a hírtelevíziónak elmondta, hogy a két szaúdi feleség igen képzett volt. Egyikük az iszlám törvénykezés jogi doktora, a másiknak pedig szintén van valamiféle tudományos fokozata arabisztikai tanulmányokból.
Thomas Donilon nemzetbiztonsági tanácsadó a tévében megerősítette: kérelemmel fordultak a pakisztáni félhez, hogy kihallgathassák az Oszama bin Laden abbotábádi házában őrizetbe vett személyeket, köztük a három feleséget. Pakisztáni tisztségviselők ugyanakkor azt mondták a CNN-nek, ezt csak abban az esetben engedélyezik, ha ehhez a származási országok is hozzájárul.
A CNN szerint a feleségek máris szolgáltak érdekes információkkal a házban uralkodó légkörről. Ennek alapján Pakisztán washingtoni nagykövete elmondta, hogy az egyik feleség soha nem mozdult ki arról az emeletről, ahol Oszama lakhelye volt, mivel tébolyultan félt a helyváltoztatástól. A feleségek nem léphettek az ablakok közelébe és nem mehettek ki a szabad levegőre sem.
Iszlámábádnak a kihallgatási kérelemre adott válaszát nagyban befolyásolhatja, hogy az amerikaiak titkos művelete kínos helyzetbe hozta az érzékeny szövetséges Pakisztánt, amely éveken át cáfolta, hogy a világ leginkább keresett terrorista vezetője az ő földjén tartózkodna. A brit hírügynökség egyenesen úgy tudja, hogy Oszama bin Laden jemeni és két szaúdi feleségét Pakisztán gyermekeikkel együtt át akarja adni származási országuknak, s ennek érdekében már fel is vették a kapcsolatot, választ azonban még nem kaptak.
A CNN tudomása szerint bin Ladennek van egy további özvegye is, egy bizonyos Nazsua Ganem, aki az első feleség volt. Ő 2001 szeptembere után elhagyta Afganisztánt és jelenleg egybehangzó források szerint Szíriában él.