Aranykereskedőknek adták ki magukat a szomszédság előtt Oszama bin Laden emberei Abbotabádban, ahol a helyiek nem sokat tudtak a házban bujkálókról.
A csendes pakisztáni városban, Abbotabádban bujkáló Oszama bin Laden emberei a szomszédok előtt aranykereskedőknek adták ki magukat - jelentette a Twitteren Nic Robertson, a CNN helyszínen tartózkodó munkatársa. A Guardian összeállítása szerint a ház a város középosztálybeliek által lakott részében állt, az AP pedig arról számolt be, hogy a házból két férfi tartott a kapcsolatot a külvilággal.
A pakisztáni fővárostól, Iszlamabadtól 50 kilométerre északra fekvő városra eddig nem volt jellemző az utcai erőszak - írta a CNN, amely helyi lakosokat idézve hozzátette, ennek ellenére nem okoztak feltűnést hétfőn a város felett köröző helikopterek. A támadás napján kikapcsolták az áramszolgáltatást, a csatorna által idézett egyik lakos pedig arról számolt be, hogy éjfél után hatalmas robbanást hallott. Később megjelentek a helikopterek, nemsokára pedig visszakapcsolták az áramot is.
A pakisztáni tévé kezdetben arról adott hírt, hogy a városban csupán a pakisztáni hadsereg gyakorlatozott, az Oszama bin Laden elleni támadásról szóló első valós információk csak hajnalban jutottak el a lakosokhoz. "Nagy meglepetés volt'" - mondta a CNN-nek az egyik lakos. "Senki sem tudott erről."
"Nagyon merevek voltak, szóval az ember nem kereste a társaságukat és nem akart a barátjuk lenni" - mesélte Sinaz Bibi, aki körülbelül 150 méterre lakik a többméteres falakkal körbevett, kamerákkal felügyelt háztól, amelyben bin Laden és hozzátartozói éltek. "Mindig azt gondoltam, hogy két pakisztáni pastu férfi volt a ház ura, de ha jobban belegondolok, néhány dolog sosem stimmelt" - mondta bin Ladenék egyik közvetlen szomszédja, aki Abdullah Dzsan álnéven mutatkozott be az AFP francia hírügynökség újságírójának.
Abdullah, aki négy éve költözött a terroristavezér villájával szemközti házba, felidézte, hogy a két férfinak, Tariknak és Arsadnak a pastuknál "világosabb bőre volt, a szakállukat pedig gyakran arabosan viselték", és "tartózkodóbbak is voltak" mint az Északnyugat-Pakisztánban és Dél- illetve Kelet-Afganisztánban élő népcsoport tagjai általában.
A szomszédok emlékei szerint a villa lakói rendkívül visszahúzódó életet éltek, és egyáltalán nem keresték a kapcsolatot a környéken lakókkal. "Arsad például sosem volt hajlandó megadni a mobilszámát, azt mondta, nincs neki olyan, pedig a világon mindenkinek van legalább egy mobilja" - mesélte Abdullah. A család női tagjai sem voltak túl barátságosak, a helyi szokásoktól eltérően sosem jártak vendégségbe és sosem fogadtak látogatókat, illetve az esküvői ünnepségektől is távol maradtak. A szemközti szomszéd orvosokat sem látott a villába ki-be járni, pedig feltételezések szerint bin Laden olyannyira beteg volt, hogy dialízisre szorult.
Abdullah emlékei szerint Arsad és Tarik 2005-ben költözött a villába. Szomszédaiknak azt mondták, Pesavárból érkeztek a katonai akadémiájáról híres Abbotábádba, és kereskedelemmel foglalkoznak. Egyikük, Arsad, az abbotábádi hatóságok információi szerint valóban pakisztáni származású és negyedrészt pastu. Ő vette meg a fővárostól mintegy 60 kilométerre található városban a telket és ő kezdte el építeni a villát, amely a világ legkeresettebb bűnözőjének utolsó búvóhelye volt.
Sokkal több rejtély övezi a ház másik urát, a körülbelül 35 éves, magát Tariknak nevező férfit, akiről a szomszédok hétfő óta az feltételezik, ő lehetett bin Laden fia, akit az amerikai kommandósok az akció során agyonlőttek. "Előtte sosem gondoltam bele, de Tarik hasonlított bin Ladenre" - állította Abdullah. Tarik naponta kétszer megjelent egy helyi pék kis üzletében és hat-hét kerek kenyeret vásárolt. Mohamedet, az üzlet tulajdonosát felvidítja a gondolat, hogy ő adta el a kenyeret, amelyet az al-Kaida vezetője utoljára evett. "Büszke vagyok, mert ő olyan hős volt, aki dacolt Amerikával" - mondta.