2011. március. 31. 21:18 MTI Utolsó frissítés: 2011. március. 31. 21:02 Világ

Újabb líbiai diplomata távozik posztjáról

A líbiai külügyminiszter szerdai távozása után csütörtökön újabb magas rangú diplomata jelentette be lemondását, Kadhafi pedig fenyegetést intézett a Nyugathoz.

 Ali Abdel-Szalam el-Treki egykori líbiai külügyminisztert a felkelés első napjaiban hazája ENSZ nagykövetévé nevezték ki. A lemondásáról szóló közleményét számos líbiai ellenzéki honlap közölte csütörtökön. 

Szerdán Musza Kusza líbiai külügyminiszter Londonba utazott, és ott jelentette be, hogy lemond posztjáról. A távozások jelzik Moammer Kadhafi líbiai vezető rezsimjének megrendülését, ami ösztönzőleg hat az ország keleti részén visszavonulásra kényszerített felkelőkre. Kadhafi csütörtökön kiadott nyilatkozatában azzal vádolta a Nyugatot, hogy olyan háborút robbantott ki muzulmánok és keresztények között, amelynek irányítása kicsúszik a kezéből.

"Ha folytatják, a világ egy igazi keresztes háborúba sodródik. Elindítottak valami veszélyeset, amely fölött elveszítik az ellenőrzést, így az irányíthatatlanná válik" - hangzik a televízióban felolvasott üzenet. "Megsemmisítették népeik és a líbiai nép közös érdekeit, aláásták a békét, elpusztítottak polgári lakosokat, és vissza akarnak bennünket űzni a középkorba" - szól Kadhafi üzenete

A líbiai vezető a felkelés első napjaiban rendszeresen tartott a televízió által közvetített beszédeket, de már néhány napja nem jelenik meg a nyilvánosság előtt. Hivatalos források szerint változtatni kellett napirendjén azt követően, hogy Tripoliban találat érte a rezidenciáját is magába foglaló, nagy erőkkel őrzött központi épületegyüttest.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.