2011. március. 30. 15:45 MTI / hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. március. 30. 16:28 Világ

Szíria: megszólalt az elnök

A szíriai elnök szerint az országa számára fontosabb a stabilitás, mint a politikai reformok, és az utóbbiak amúgy sem függhetnek olyan időszakos külső tényezőktől, mint a térség forrongása.

Basir el-Asszad első ízben intézett beszédet az országhoz azóta, hogy március közepén több városban nagy kormányellenes tüntetések voltak, amelyeket a biztonsági erők vérbe fojtottak. Az elnök a parlamentben szólalt föl, és azt állította, hogy "kis csoport összeesküvő akar zűrzavart kelteni Szíriában". A műholdas tévécsatornák szemére vetette, hogy hazugságokat találnak ki. "A végső céljuk az, hogy Szíria lemondjon az ellenállásról Izraellel szemben" - mondta, hozzátéve, hogy Szíria eddig mindig felülkerekedett az összeesküvéseken, és ez így lesz azután is.

Az elnök a parlamentben szólalt föl, és azt állította, hogy kis csoport összeesküvő akar zűrzavart kelteni Szíriában. Asszadtól a kormány keddi lemondása nyomán politikai reformok, például az 1963 óta érvényben lévő szükségállapot eltörlésének bejelentését várták. Erre az elnök utalt is, de csak mint hosszabb távú reformok részelemére.

"Teljes mértékben a reformok pártján állunk. Ez az állam kötelessége. De nem pártoljuk a viszályt... A következő kormány a korrupció és a munkanélküliség elleni küzdelemnek ad elsőbbséget ... A reformok tíz éve kezdődtek, és további tíz évig fognak tartani, de nem köthetők össze olyan időszakos tényezőkkel, mint a felkelések hulláma a térségben. A nép és a kormány kapcsolatának nem a nyomás hatására kell alakulnia" - jelentette ki.

A beszédet a parlamenti képviselők támogató bekiabálásokkal és tapssal fogadták, de kérdéses, hogy mit szólnak hozzá az elmúlt hetek tüntetői. Az elnök tanácsadója a múlt héten ugyanis közölte, hogy a kormányzat bizottságot hozott létre az átfogó reformok tanulmányozására, beleértve az 1963 óta tartó szükségállapot eltörlését. A televízióban is közölt felszólalás után röviddel az internetes közösségi oldalakon csalódott megjegyzések tömege jelent meg, s egyesek azt kérték, hogy a szíriaiak azonnal vonuljanak az utcákra.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.