Japán földrengés: jódizotópot mértek Dél-Koreában és hét másik városban
A 131-es jódizotóp mennyiségének enyhe növekedését észlelték a környezetben Dél-Koreában és Kínában a japáni fukusimai atomerőműben történt nukleáris balesetet követően - közölték kedden a szóban forgó országok hatóságai.
Dél-Koreában a fővárosban, Szöulban és hét más helyszínen mutatták ki a jódizotóp nyomait, de annak mennyisége csekély, és nem jelent veszélyt az egészségre vagy a környezetre. A hatóságok pénteken elkezdték vizsgálni, hogy vajon a térségi vizekben élő halakban is kimutathatók-e radioaktív elemek - jód, cézium és más -, de a sugárfertőzés semmilyen jelét nem észlelték. Egy minisztériumi tisztviselő közölte: mindeddig nem tapasztaltak radioaktivitást a Dél-Koreában kifogott halakban, de még a Japánból importáltakban sem. Hozzátette: a vizsgálatokat heti rendszerességgel végzik, de ha súlyosbodik a helyzet a Fukusima-1 atomerőműben, akkor majd gyakrabban teszik.
Kínában a balesetet szenvedett japáni atomerőmű felől érkező 131-es jódizotóp csekély nyomait észlelték a levegőben. Ezt megelőzően már a kínai egészségügyi minisztérium 14 régió - köztük Peking és Sanghaj - hatóságától követelte meg, hogy rendszeresen vizsgálja a tengervíz radioaktivitásának mértékét. A radioaktív jódot a Kína délkeleti partvidékén, Sanghajtól egészen Kuanghsziig (Guangxi) terjedően - beleértve a szárazföld belsejében lévő Anhuj (Anhui) tartományt - mutatták ki - pontosított az egészségügyi tárca. Elenyésző mennyiségű radioaktív anyagot mértek az északkelet-kínai Hejlungcsiang (Heilongjiang) tartomány légterében is. A tárca hangsúlyozta, hogy semmilyen védekező lépést sem kellett tenni az észlelt környezeti változások miatt.