2011. március. 25. 17:11 MTI Utolsó frissítés: 2011. március. 25. 16:51 Világ

Robotrepülőket vetettek be Kadhafi ellen

A líbiai légtérzár megvalósítására szövetkezett koalíció az elmúlt 24 órában 16 Tomahawk manőverező robotrepülővel támadta Kadhafi erőit, harci gépei pedig 153 bevetésen vettek részt - jelentette be pénteken Washingtonban egy katonai szóvivő.

A bevetések közül mintegy 70-et amerikai repülőgépek hajtottak végre. Noha a NATO beleegyezett abba, hogy átveszi a Líbia elleni hadművelet irányítását, washingtoni források szerint az Egyesült Államok nem tud olyan ütemben és olyan mértékben kihátrálni az akcióból, mint szeretne; az amerikai haditengerészet és légierő továbbra a műveletek központi szereplője marad.

Hillary Clinton amerikai külügyminiszter csütörtökön üdvözölte, hogy a NATO átvállalja az ENSZ felhatalmazásával, a líbiai polgári lakosság védelmére és a humanitárius segélyakciók biztosítására elindított katonai fellépés irányítását.

"A következő lépésről tárgyalunk: megállapodtunk NATO-szövetségeseinkkel a Líbia feletti légtérzár vezetési és irányítási feladatainak átadásáról" - jelentette ki Clinton, aki szerint a szövetség mind a 28 tagállama felhatalmazta katonai vezetését, hogy operatív terveket dolgozzon ki "a szélesebb" értelemben vett civilvédelmi misszióval kapcsolatban.

Egy névtelenül nyilatkozó, vezető amerikai tisztségviselő ellentmondott Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár korábbi nyilatkozatának, miszerint a szövetség által átvállalt vezető szerep kizárólag a repüléstilalmi övezet fenntartására vonatkozik. A washingtoni kormányforrás szerint a NATO-ban "politikai megállapodás" született arról, hogy a szövetség irányítja majd a civilek védelmével kapcsolatos többi műveletet is, beleértve a Kadhafi szárazföldi erői elleni támadásokat is.

Amerikai médiaforrások szerint a NATO feltehetően kettős parancsnoki központokat hoz majd létre, amelyekben az amerikaiak szerepe alapvetően annak biztosítása lesz, hogy a NATO-bevetések és az Egyesült Államok katonai akciói ne keresztezzék egymást.

Washingtoni tájékoztatás szerint a megállapodás az amerikai, a brit, a francia és a török külügyminiszter csütörtöki négyes konferenciabeszélgetésén jött létre, amelyen a négy vezető diplomata megállapodott, hogy kedden Londonban személyesen is találkozik egymással.

A négyek megállapodtak a légtérzárral kapcsolatos vezetési és irányítási feladatok azonnali - egy vagy két napon belül történő - átadásáról, amit a jövő hét elején az ENSZ-mandátummal kapcsolatos többi művelet átruházása követ majd. A NATO a várakozások szerint a hét végén dolgozza ki a líbiai szerepvállalásával kapcsolatos terveit.

A Pentagon jelezte, hogy az amerikai harci gépek továbbra is a líbiai légtérben maradnak majd. William Gortney altengernagy szerint Amerika szerepe főleg a műveletek támogatására korlátozódik majd, ami magában foglalja a szövetséges gépek újratankolását és Líbia légi megfigyelését. Gortney szerint ha szükséges, az amerikai gépek harci bevetéseken is részt vesznek majd.

A Pentagon szerint jelenleg 12 ország vesz részt a líbiai légtérzár fenntartásában, köztük két arab állam, Katar és az Egyesült Arab Emírségek.

Hirdetés
Címkék