2011. március. 25. 11:35 MTI Utolsó frissítés: 2011. március. 25. 11:35 Világ

A mexikói média önmegtartóztató lesz a borzalmas hírekkel

Mexikó legjelentősebb tévétársaságai és több más helyi médium megállapodtak abban, hogy szigorúbb keretek közé szorítják a drogkartellek áldozatairól készült hátborzongató felvételek bemutatását.

A mexikói médiumok visszafogottabban fognak tudósítani a drogháborúról. Ezzel azt akarják elérni, hogy a kartellek vezetői ne tudják saját propagandájuk eszközéül felhasználni a médiát, ne tudják hősökként bemutatni magukat a sajtóban. A bűnszervezetek már oly mértékben képesek a médiumok korrumpálására és megfélemlítésére, hogy az veszélyezteti a demokráciát - olvasható a megállapodásban, amely alapvetően az erőszakcselekményekről szóló tudósítás módját szabályozza. 

A mexikói tévéhíradókban a napilapok címoldalain nap mint nap mutatnak be képeket a drogbandák áldozatairól, út mellett hagyott vagy hídról lelógatott, lefejezett holttestekről. A tízpontos megállapodás előírja egyebek között, hogy az ilyen bűnügyekről szóló tudósítások legyenek visszafogottabbak, és az adott médium helyezze be azokat az országos méretű jelenség összefüggésébe. 

A megállapodással elégedett Felipe Calderón mexikói elnök kormánya, hiszen eddig arra panaszkodott, hogy a drogháborúról szóló jelentések gyakran túlságosan szenzációhajhászok. Az államfő amiatt is bírálja a médiát, hogy az közli a bandák fenyegető üzeneteit. "A közbiztonság megteremtésében kulcsfontosságú szerepe van a médiának, amit ez a megállapodás is érzékeltet. Biztatjuk a társadalom más szegmenseit arra, hogy éljenek hasonló kezdeményezésekkel, és szálljanak szembe azokkal, akik tönkre akarják tenni az ország békéjét és biztonságát" - közölte az elnöki hivatal. 

Azóta, hogy Calderón 2006 végén hivatalba lépett, és hadjáratot hirdetett a drogkartellek ellen, 36 ezer embert gyilkoltak meg kábítószerrel összefüggő bűncselekményekben.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.