2011. március. 25. 20:34 MTI Utolsó frissítés: 2011. március. 25. 20:31 Világ

Már halálos áldozata is van a jordániai tüntetéseknek

Egy ember meghalt, több mint 130 pedig megsebesült, amikor a változásokat követelő tüntetők pénteken összecsaptak a kormány híveivel Ammánban, Jordánia fővárosában.

A két csoport kövekkel dobálta egymást, amíg a rendfenntartó erők közbe nem avatkoztak, és ütni nem kezdték a tüntetőket, egyikőjük halálát okozva ezzel. Ez volt az első haláleset a Jordániában két hónapja tartó, az egyiptomi és a tunéziai forradalmak által ihletett utcai megmozdulások során.

A biztonsági erők vezetője szerint az áldozat, Hairi Dzsamil Szaad szívroham következtében vesztette életét, és nem voltak ütésnyomok a testén. Egy kórházi forrás viszont az AFP francia hírügynökségnek megerősítette, hogy az 55 éves férfit "ütések érték a mellkasán, és néhány fogát is kiverték". Más kórházi források korábban azt mondták, hogy Szaad "mártírként halt meg". A több mint 130 sebesült közül hárman vannak válságos állapotban, a többiek könnyebb sérüléseket szenvedtek.

A jordániai tüntetések korábban kisebb méretűek voltak a többi arab országban zajló megmozdulásoknál, és nem volt céljuk, hogy lemondásra kényszerítsék a királyt, II. Abdalláhot. A demonstrációkat szervező fiatalok ezen héten kijelentették, hogy megélénkítik a miniszterelnök lemondását és egy haladóbb szellemű kormány összeállását követelő kampányukat. A fiatalok ezen kívül szeretnék, ha feloszlana a befolyásolhatónak tűnő parlament, és megszüntetnék a rettegett hírszerzési minisztériumot.

Pénteken több mint 1500 kormányellenes aktivista gyűlt össze a belügyminisztérium épülete előtt, köztük a legnagyobb jordániai ellenzéki párt, az Iszlám Akció Front tagjai és baloldali szövetségeseik. A tüntetők terveik szerint addig ott maradnak, amíg nem teljesülnek a követeléseik.
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.