2011. március. 21. 15:12 Folk György / Brüsszel Utolsó frissítés: 2011. március. 21. 15:10 Világ

EU kontra Kadhafi: fegyverembargó és utazási tilalom

Fegyverembargót, beutazási tilalmat és a rezsim külföldi bankszámláinak befagyasztását tartalmazó szankciók újabb csomagját fogadták el hétfőn délután az EU külügyminiszterei Brüsszelben.

Miközben az ENSZ genfi központjában válságtanácskozás zajlik az észak-afrikai országban zajló harcok és humanitárius válság miatt, az Európai Unió vezetői újabb a Moammer Kadhafi vezette líbiai kormány mozgásterét korlátozó lépéseket fogadtak.

Az Európai Unió nevében hétfőn a nap folyamán Genfben Cathrine Ashton kül- és biztonságpolitikai főképviselő folytat tárgyalásokat egyebek mellett Hillary Clinton amerikai külügyminiszterrel, valamint arab és afrikai országok küldöttségeivel.

Mostantól Kadhafi és családja mellett kormánya összes tagjára kiterjesztik az EU-ba való utazási tilalmat, illetve letiltják hozzáférésüket az Európai bankokban tartott betéteikhez.

A határozat szerint tilos bármilyen a kormány elleni lázadók ellen használható eszköz és fegyver – többek közt könnygáz – értékesítése Tripolinak. A szöveg értelmében az elfogadott lépéseknek minél előbb életbe kell lépniük a líbiai civil lakosság védelmében.

A szöveg a fentiek mellett újból lemondásra szólítja fel a tüntetők ellen két hete folyamatosan fegyverrel fellépő Kadhafit. A külügyminiszterek az ENSZ Biztonsági Tanácsának szombaton hozott döntéseit fogadták el Uniós szinten, ám azoknál tovább mentek. Így például az ENSZ listáján szereplő tizenhat személy mellett további tízet érint az Uniós beutazási tilalom, míg a vagyonok befagyasztása az ENSZ Kadhafit és öt családtagját célzó döntésén túl az EU-ban további húsz személyre vonatkozik.

Martonyi János külügyminiszter Brüsszelben újságíróknak nyilatkozva megismételte, hogy hazánk ugyan a rezsim elleni harcokban nem tud részt venni, de teljes mellszélességgel támogatjuk a brit-francia beavatkozást. Hozzátette, a hétvégén megindult katonai akció teljesen megfelel az ENSZ BT csütörtöki határozatának. "Ha egy kormány rátámad a saját népére, akkor háttérbe szorul az elv, hogy egy ország nem avatkozik egy másik belügyébe" – tette hozzá végül.

Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.