2011. március. 17. 13:53 MTI Utolsó frissítés: 2011. március. 17. 13:55 Világ

Harminc évre bérbe adják a pozsonyi repülőteret

A szlovák kormány döntése értelmében egy magánbefektetőnek harminc évre bérbe adják a pozsonyi repülőteret.

A bérlőt nemzetközi versenypályázaton választják ki, ennek 2012 közepéig kell lezárulnia. A szlovák közlekedési minisztérium szerint a koncesszióba adás több előnnyel jár, mint a közvetlen eladás, vagy a bécsi repülőtérrel való partnerség. Ján Figel közlekedési miniszter elmondta, hogy néhány európai és Európán kívüli repülőtér is érdeklődött a pozsonyi légikikötő iránt, konkrét neveket azonban nem említett. 

A repülőtér állami tulajdon: a részvények 50,3 százaléka a nemzeti vagyonalap, 49,7 százaléka a közlekedési minisztérium kezében van. A reménybeli befektetőtől több száz millió euró befektetést várnak, egyebek között a felszálló és leszállópálya felújítását és az új terminál befejezését. A pozsonyi repülőtér tavaly 1,67 millió utast szolgált ki, ebből 1,1 millió az ír Ryanair utasa volt. 

Tavalyról a légikikötő veszteségét 4,4 millió euróra várják, a 2009-es 2,7 millió euró veszteség után. A visszaesés fő oka a SkyEurope szlovák-osztrák diszkont légitársaság és a charterjáratokra szakosodott szlovák Seagle Air korábbi csődje volt. Ezekből a mai napig nem tért magához a repülőtér, amelynek a két fizetésképtelen cég több millió euróval tartozik.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.