2011. március. 16. 21:47 MTI Utolsó frissítés: 2011. március. 16. 21:41 Világ

A szlovák védelmi miniszter hazahívná a békefenntartókat Ciprusról

Lubomír Galko szlovák védelmi miniszter javasolni készül a pozsonyi kormánynak a Cipruson működő ENSZ-békefenntartó misszióban (UNFICYP) szolgáló szlovák katonák visszahívását, mert megítélése szerint a misszió kevéssé szolgálja a honi hadsereg fejlesztését és túl költséges.

Galko szerdai pozsonyi sajtóértekezletén azzal érvelt, hogy a szlovák katonák UNFICYP-részvétele "minimálisan fontos" a szlovák hadsereg fejlesztése szempontjából, az ENSZ-missziók ugyanis - a NATO- és az EU-missziókhoz képest - alig járulnak hozzá a katonai képességek erősítéséhez.

A szlovák védelmi miniszter országa méreteihez és lehetőségeihez képest túl nagynak tartja a szlovák UNFICYP-kontingens 200 fős létszámát. Megjegyezte: Csehország például mindössze tíz katonát állomásoztat Cipruson, Lengyelország tizenötöt, Magyarország 88-at.

A tervezett visszahívás további okaként említette a miniszter, hogy az ENSZ nem téríti meg a ciprusi misszióban való részvétel minden költségét Szlovákiának.

A javaslatot még a szlovák kormánynak és a parlamentnek is jóvá kell hagynia. Az elképzelés már a kormányon belül ellenállásba ütközhet, mert például Mikulás Dzurinda külügyminiszter máris jelezte: helyteleníti a visszavonást.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.