2011. március. 13. 13:45 MTI Utolsó frissítés: 2011. március. 13. 19:05 Világ

Japán földrengés: a lakosság menekül, komoly üzemanyaghiány van

Komoly üzemanyaghiány alakult ki Japán földrengés sújtotta területein, és a jelekből ítélve a lakosság menekül a balesetet szenvedett atomerőmű térségéből - mondta el vasárnap a Magyar Nemzet helyszínen tartózkodó tudósítója, Lukács Csaba.

A lap munkatársa a Baptista Szeretetszolgálat nemzetközi kutató- és mentőmissziójával, a Rescue 24-el együtt érkezett vasárnap Japánba. A mentőcsapat tagja a többi között Szilágyi Béla, a szeretetszolgálat nemzetközi igazgatója és Pavelcze László vészhelyzet-kezelési igazgató. Lukács Csaba a tokiói reptéren nem tapasztalt pánikot, meglepő nyugalom fogadja az érkezőket. A repülőtérre sorra érkeznek a 8-10 tagú mentőcsapatok Európából és máshonnan is (hírügynökségi jelentések szerint eddig mintegy hetven ország és számos nemzetközi szervezet ajánlotta fel segítségét Japánnak). A nemzetközi mentőcsapat a megérkezése után elindult a pénteki földrengés epicentrumához legközelebb fekvő település, Szendai város felé, s útjuk elhalad a fukusimai erőmű mellett, amelynek egyik reaktorblokkja szombaton robbant fel.
   
Az odavezető autópályát a hatóságok lezárták, vélhetően evakuációs útvonalként tartják fenn. A misszió ezért csak kerülőutakon tudja elérni Szendai városát. A mellékutakon viszont rendkívül erős a forgalom Tokió felé, amiből arra lehet következtetni, hogy aki teheti, megpróbál menekülni az erőmű térségéből. A menekülést nehezíti a térségben kialakult üzemanyaghiány: a benzinkutaknál néhol több száz méteres sorok kígyóznak. Tokió körzetében a benzinkutak jelentős részét bezárták, és az autósok legfeljebb húsz litert tankolhatnak. Nem kizárt, hogy a földrengés és árvíz sújtotta térségben egyáltalán nincs már üzemanyag - véli Lukács Csaba.
   
Az utak zsúfoltak, a forgalom nagyon lassú. Ráadásul a tömegközlekedés leállása miatt rendkívül nehéz autót bérelni, s akinek sikerül, nem jut üzemanyaghoz. Látszik, hogy a japánoknak óriási rutinjuk van a rendkívüli helyzetek kezelésében,  felkészültek minden eshetőségre és nagyon fegyelmezettek. Érezhető, hogy nagyon jól működik az egymás iránti szolidaritás, az emberek próbálják segíteni a segélycsapatok munkáját is. A Rescue 24 járművét például előre engedik a benzinkutaknál, s néhol nem tartják be a húszliteres üzemanyag-korlátozást sem.
   
A Baptista Szeretetszolgálat mentőmissziójának munkájával kapcsolatosan Lukács Csaba felhívta a figyelmet arra, hogy a pénteki földrengés abban különbözik a "hagyományos" földrengésektől, hogy nem maga a földmozgás, hanem az azt kísérő szökőár okozta a nagy károkat. Nemigen van esély arra, hogy az épületek alatt túlélőket találjanak, hiszen megfulladhattak. A fejlődő országokban történt földrengésekkel ellentétben Japánban az épületekben jellemzően nem keletkeztek károk. Ebből kifolyólag a szeretetszolgálat mentőcsapatának munkáját nem az áldozatok felkutatására, hanem az életbe maradtak élelmezésére, illetve - a járványok megelőzése érdekében - a szennyezet területek fertőtlenítésére kell összpontosítania. Keresőkutyákat ezért nem is vitt magával Japánba a szeretetszolgálat missziója - mondta Lukács Csaba.

 

 

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.