2011. március. 10. 10:11 MTI Utolsó frissítés: 2011. március. 10. 10:11 Világ

Medvegyev elnök letiltotta a líbiai fegyverszállításokat

Dmitrij Medvegyev orosz elnök csütörtökön rendeletet írt alá, amellyel Oroszország a gyakorlatban is csatlakozik az ENSZ Biztonsági Tanácsának Líbia elleni szankcióihoz. Ezek értelmében tilos bármiféle fegyver eladása, szállítása vagy átadása Líbiának. A rendelet visszamenőleges hatályú, február 26-tól érvényes további intézkedésig.

A dokumentum tiltja továbbá a katonai tevékenységgel kapcsolatos oktatási, műszaki, pénzügyi és egyéb szolgáltatások nyújtását, továbbá katonai célú líbiai termékek és bármiféle szolgáltatások beszerzését, és elrendeli a Líbiába induló, vagy onnan érkező szállítmányok átvizsgálását. A rendeletben foglalt intézkedések nem vonatkoznak a kizárólag humanitárius vagy védelmi célokat szolgáló termékekre és az ezekkel kapcsolatos műszaki és továbbképzési segítségre, továbbá egyebek mellett az ENSZ, a sajtó és a segélyszervezetek képviselői által személyes használatra szánt védőöltözetre, golyóálló mellényekre és sisakokra. 

Oroszország már korábban jelezte, hogy kötelezőnek tekinti magára nézve a BT-szankciók betartását, s különböző források eltérő adatokat közöltek arról, milyen veszteséget okoz ez majd az orosz hadiiparnak. Március elején egy katonadiplomáciai forrás azt közölte az Interfax hírügynökséggel, hogy a szankciók betartása mintegy 4 milliárd dollár veszteséget okoz majd, lévén Líbia Észak-Afrikában az orosz fegyverek egyik legnagyobb vásárlója: jelenleg mintegy kétmilliárd dollár értéket rögzítő fegyverszállítási szerződés van érvényben, és lezárás előtt állnak a tárgyalások további 1,8 milliárd dollár értékű légitechnika és légvédelmi eszközök szállításáról. 

A napokban egy másik illetékes forrás úgy nyilatkozott, hogy a Líbiával kötött szerződések zöme még nem lépett életbe, így az anyagi veszteség várhatóan minimális lesz. Az orosz hadiipar Anatolij Iszajkinnak, a fegyverkereskedelemmel foglalkozó Roszoboronexport elnökének szerdai közlése szerint jelenleg 38 milliárd dollár értékű megrendelés-állománnyal rendelkezik, a világ második legnagyobb fegyverszállítója, legfőbb vásárlói Kína, India, Algéria és Irán.

Iszajkin cáfolta, hogy az arab világban, Észak-Afrikában zajló változások mintegy 10 milliárd dollár bevételkiesést okoznának az orosz hadiiparnak. Az orosz fegyverexport 2000-ben 2,1 milliárd dollárt tett ki, attól kezdve ingadozó mértékben növekedett. A növekedés 2006-tól 0,8-1,2 milliárd dollárt tesz ki, az orosz hadiipar az idén az előrejelzések szerint 9,5 milliárd dollár értékben exportál fegyvereket.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.