Líbia fontolóra veszi, hogy megszakítja diplomáciai kapcsolatait Franciaországgal
A tripoli amerikai nagykövetségtől származó üzenet szerint az egyik Kadhafi-fiú rendszeresen megcsapolt egy kőolajvezetéket. A francia és a brit kormány csütörtökön közölte, hogy Líbia legitim képviselőjének, hivatalos tárgyalópartnernek ismerik el a Átmeneti Nemzeti Tanácsot. Erre reagálva Líbia közölte: elgondolkodnak azon, megszakítsák-e a kapcsolatot Franciaországgal.
Moammer Kadhafi egyik fia, Szeif al-Iszlám Kadhafi 2009-ben kőolajlecsapolásban vett részt a Líbiában kitermelést folytató francia Total cég vezetékéből - áll abban az amerikai diplomáciai táviratban, amelyet az Aftenposten című norvég újság ismertetett csütörtökön. A tripoli amerikai nagykövetségtől származó üzenet szerint a Kadhafi-fiú rendszeresen megcsapolta a vezetéket, de a nagykövetség nem tudta megállapítani, hogy a kitermelt mennyiségből Líbiának jutó kvótából vett ki magának egy részt, vagy pedig a Totalt és német partnerét, a Wintershallt károsította meg.
A Totalnál egyelőre nem sikerült megerősíttetni a norvég lapjelentést. Az Aftenposten nem közölte az állítása szerint 2009. júniusában keletkezett, és Gene Cretz amerikai nagykövet által aláírt távirat fakszimiléjét.
Feszült viszony
Hangfelvétel bizonyítja, hogy a líbiai felkelők egyik vezető képviselője telefonon egyeztetett az Egyesült Államok líbiai nagykövetével - jelentette csütörtökön a líbiai állami tv. A híradás szerint a diplomata, Jean Cretz a hétperces beszélgetésben egyebek közt azt tudakolta Omar al-Haríritól, a líbiai Átmeneti Nemzeti Tanács katonai ügyekért felelős tagjától, hogy a Kelet-Líbiában, Bengáziban székelő tanácsnak van-e összeköttetése a tőlük ezer kilométernyire a nyugati országrészben, a főváros, Tripoli környékén elfoglalt két városban, Miszrátában és az-Závijában lévő felkelőkkel.
Az ellenkormány illetékese - akit az állami tv tudósításában "ügynöknek" neveztek - azt felelte, hogy ő a Kelet-Líbiában "felszabadított" területekért felel, egyébként pedig nem szívesen fedné fel hatáskörét. Moammer Kadhafi líbiai vezető árulónak nevezte az ellenzéki átmeneti tanácsot, s azt mondta, hogy a testület tagjai az Egyesült Államok, Franciaország és Nagy-Britannia ügynökei. A líbiai hatóságok csaknem félmillió dollár vérdíjat tűztek ki Musztafa Abdel-Dzsalílnak, a tanács elnökének a fejére.
A francia és a brit kormány csütörtökön közölte, hogy Líbia legitim képviselőjének, hivatalos tárgyalópartnernek ismerik el a Átmeneti Nemzeti Tanácsot. A líbiai Átmeneti Nemzeti Tanács elismerését szorgalmazza az EP. Ezután Líbia közölte: fontolóra veszik, hogy megszakítják a diplomáciai kapcsolatait Franciaországgal, amely elismerte az ellenzéki Átmeneti Nemzeti Tanácsot - jelentette csütörtökön a JANA hivatalos hírügynökség.
"Líbia elgondolkodik azon, hogy megszakítsa-e kapcsolatait Franciaországgal, miután információk merültek fel Franciaország káros beavatkozásáról Líbia belügyeibe" - fogalmazott a hírügynökség által idézett, meg nem nevezett külügyminisztériumi tisztviselő. Franciaország "a líbiai nép egyetlen legitim képviselőjének" ismerte el az ellenzéki Átmeneti Nemzeti Tanácsot, és hamarosan nagykövetet küld a Kadhafi-rezsim elleni fegyveres felkelés központjának számító kelet-líbiai Bengázi városába - jelentette be csütörtökön a francia elnöki hivatal.
Franciaország az első ország, amely hivatalosan elismerte a Moammer Kadhafi líbiai vezető ellenzékét képviselő testületet. Az Átmeneti Nemzeti Tanács Mohamed Abdel-Dzsalíl volt líbiai igazságügy-miniszter vezetésével alakult meg.
Az EP elítéli a Kadhafi-rezsimet
A csütörtökön Strasbourgban elsöprő többséggel megszavazott állásfoglalásban azzal fordultak Catherine Ashton uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselőhöz, hogy alakítson ki kapcsolatokat a líbiai Átmeneti Nemzeti Tanáccsal, és "indítsa el a hivatalos elismerésükhöz vezető folyamatot". Az Európai Parlament - olvasható a dokumentumban - a leghatározottabban elítéli, hogy a Kadhafi-rezsim nyilvánvalóan és szisztematikusan megsérti az emberi jogokat. Az EP ezért azonnali lemondásra szólította fel Moammer Kadhafit.
Az EP-képviselők azt is kérik az EU tagállamaitól: álljanak készen ENSZ-felhatalmazáson alapuló repüléstilalmi övezet kialakítására, hogy a Kadhafi-rezsim ne tudja célba venni a lakosságot. A repüléstilalmi övezet érvényesítésével kapcsolatos intézkedéseknek az EP-határozat szerint ENSZ-mandátumon, valamint az Arab Ligával és az Afrikai Unióval való egyeztetésen kell alapulniuk. Az állásfoglalás arra is kitért, hogy segíteni kell a Líbiában dúló harcok elől menekülő külföldiek hazajutását.