2011. március. 10. 13:11 MTI Utolsó frissítés: 2011. március. 10. 13:11 Világ

Líbia: Párizs hivatalosan elismerte az Átmeneti Nemzeti Tanácsot

Franciaország csütörtökön "a líbiai nép egyetlen legitim képviselőjeként" elismerte az ellenzéki Átmeneti Nemzeti Tanácsot és hamarosan nagykövetet küld a Kadhafi-rezsim elleni fegyveres felkelés központjának számító kelet-líbiai Bengázi városába - jelentette be a francia elnöki hivatal.

Franciaország az első ország, amely hivatalosan elismerte a Moammer Kadhafi líbiai vezető ellenzékét tömörítő testületet. Az Átmeneti Nemzeti Tanács Mohamed Abdel-Dzsalil volt líbiai igazságügy-miniszter vezetésével alakult meg.

A bejelentésre azután került sor, hogy Nicolas Sarkozy francia államfő hivatalában fogadta a tanács delegációját. "Franciaország a líbiai nép törvényes képviselőjeként elismerte az Átmeneti Nemzeti Tanácsot" - erősítette meg a találkozó után újságíróknak Ali Eszavi, a líbiai delegáció tagja.

"Az elismerés alapján diplomáciai képviseletet, azaz nagykövetséget nyitunk Párizsban és Franciaország is nagykövetet küld Bengáziba" - mondta a tanács "külügyminiszterének" számító Eszavi. Hozzátette "A francia nagykövet székhelye átmenetileg Bengáziban lesz, mielőtt visszahelyezik Tripoliba". A nagykövetek kinevezését Párizsba, illetve Bengáziba a francia elnöki hivatal megerősítette.

"Franciaország holnap stratégiai tervet terjeszt az Európai Tanács elé" (Líbiát illetően) - közölte a líbiai delegációt vezető Mohamed Abdel-Dzsalil a több mint egyórás, pozitívnak minősített megbeszélés után. Az Európai Unió állam- és kormányfői rendkívüli találkozót tartanak pénteken Brüsszelben, amelynek egyik fő témája a líbiai helyzet és azzal kapcsolatos uniós stratégia.

"A (francia) elnök azt mondta, hogy létezik egy átfogó terv, amelyet majd előterjesztenek és elfogadnak a helyzet európai szintű kezelésre annak érdekében, hogy megmentsék a líbiai népet a szenvedésektől és a mészárlásoktól" - mondta a delegáció vezetője. Párizs megerősítette, hogy ezt a tervet pénteken előterjesztik, de nem kívánt annak tartalmáról részleteket közölni.

Nicolas Sarkozy az első uniós államfő, aki hivatalosan fogadta a líbiai ellenzék képviselőit. A francia diplomáciai kezdeményezés némileg ellentmondásban áll az Európai Uniónak a líbiai ellenzékkel szemben eddig hivatalosan képviselt visszafogottságával.

A nemzetközi elismerésre törekvő líbiai ellenzék képviselőit szerdán fogadta Catherine Ashton, az Európai Unió (EU) kül- és biztonságpolitikai főképviselője Strasbourgban, de EU-tisztségviselők a "kedvező légkörben" lezajlott megbeszélés után azt hangsúlyozták: a találkozó nem a líbiai ellenzéki szervezet vagy a testület tagjainak elismerését jelentette, jóllehet az unió lemondásra szólította fel - az észak-afrikai arab országot több mint négy évtizede önkényuralmi módszerekkel irányító, az elmúlt hetekben felkelés által szorongatott - Moammer Kadhafi líbiai vezetőt.

Ugyanakkor kételyeinek adott hangot csütörtökön Werner Hoyer német külügyi államminiszter a líbiai ellenzék által létrehozott Átmeneti Nemzeti Tanácsnak, mint Líbia egyetlen legitim hatóságának elismerésével kapcsolatban.

Hoyer berlini sajtóértekezletén kérdésre válaszolva azt mondta, hogy a líbiai helyzet egyelőre túlságosan zavaros ahhoz, hogy meg lehessen ítélni, milyen irányban fejlődik tovább.

Igaz, hogy a jelenlegi kormány "diszkreditált", de egy átmeneti kormány struktúrái még nem világosak - mondta a német államminiszter.

A párizsi elnöki hivatal csütörtökön bejelentette, hogy Franciaország "a líbiai nép egyetlen legitim képviselőjeként" ismerte el az Átmeneti Nemzeti Tanácsot, és hamarosan nagykövetet küld a Kadhafi-rezsim elleni fegyveres felkelés központjának számító kelet-líbiai Bengázi városába.

Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.