Heves harcok és sok holttest az-Závija utcáin
A líbiai hatóságok már egy hete bizonygatják, hogy leverték a Kadhafi távozását követelő felkelőket a nyugat-líbiai az-Závija városában, de ezzel ellentétes információkról is beszámoltak szemtanúk.
Heves harcok dúltak a Moammer Kadhafi líbiai vezetőt támogató erők és az ellenzéki fegyveresek között szerda este a nyugat-líbiai az-Závija városában egy kormányforrás szerint, míg a felkelők arról számoltak be, hogy visszafoglalták a városközpontot. Músza Ibrahim kormányszóvivő kijelentette, hogy a hadsereg ellenőrzése alá vonta a Tripolitól mintegy 40 kilométerre nyugatra fekvő települést, de vannak még ellenállási gócpontok. A szóvivő azt állította, hogy (a helyi lakosok) órák óta ünnepelnek az-Závijában. A líbiai állami televízió szerda este pedig egy Kadhafit támogató megmozdulásról sugárzott felvételeket, azt állítva, hogy a képsorokat az-Závijában rögzítették.
A líbiai hatóságok már egy hete bizonygatják, hogy leverték a Kadhafi távozását követelő felkelőket a városban. Egy ellenzéki fegyveres ezzel szemben telefonon azt közölte a Reuters brit hírügynökséggel, hogy a felkelők este visszafoglalták az-Závija központját a kormányerőktől. A város szerdán a jelek szerint kétszer is gazdát cserélt - jegyezte meg a Reuters. Egy orvos a nap folyamán közölte, hogy sok holttest hever az-Závija utcáin. A halottak számát legalább negyvenre tette; az áldozatok között öregek, nők és gyermekek is vannak.
Az-Závija volt az a pont, ahol a felkelők a legközelebb jutottak a fővároshoz a húsz napja kitört Kadhafi-ellenes lázadás során, és a település hosszú időn át kitartott a visszafoglalására tett erőfeszítésekkel szemben. A kelet-líbiai Bengáziban - a Kadhafi-ellenes mozgalom fellegvárában - orvosok közölték, hogy a keleti országrészben a lázadás február közepi kitörése óta összesen legalább 400 halálos és kétezer sebesült áldozatot követeltek az összecsapások. Az Emberi Jogok Líbiai Ligája nevű szervezet március 2-án hatezer halálos áldozatról számolt be, megjegyezve, hogy egyedül Bengáziban kétezren lelték halálukat a harcokban. Helyi orvosi források azonban túlzónak minősítették ezeket az adatokat.
London és Berlin: az EU ne működjön együtt Kadhafival!
Németország és Franciaország felszólította az Európai Unió (EU) tagországait, hogy ne működjenek együtt Moammer Kadhafi líbiai vezető - felkelés által szorongatott - rendszerével. A felhívást William Hague brit és Guido Westerwelle német külügyminiszter fogalmazta meg Catherine Ashtonnak, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének írt közös levelében, az EU-tagországok csütörtöki brüsszeli rendkívüli külügyminiszteri találkozója előtt. Hague és Westerwelle levelében úgy vélte, az EU "földközi-tengeri szomszédságában" kitört válság ugyanolyan léptékű kihívás, mint amilyen a berlini fal leomlása volt.
A két külügyminiszter szerint az unió tagországainak ki kellene dolgozniuk egy nyilatkozatot, amelynek értelmében az EU és tagállamai nem működnek együtt Kadhafival, a líbiai vezetőnek pedig távoznia kell a hatalomból, hogy lehetővé váljon egy valódi demokratikus átmenet az észak-afrikai arab országban.
Az EU-tagországok csütörtöki rendkívüli külügyminiszteri találkozóján az egyetlen napirendi pont az észak-afrikai helyzet. Pénteken az uniós tagországok állam- és kormányfői szintén rendkívüli csúcstalálkozón vitatják meg a líbiai helyzetet.
Catherine Ashton szerdán kétségeinek adott hangot azon lépésekkel kapcsolatban, amelyekkel az uniós országok meg akarják akadályozni, hogy a Líbiát 41 éve vezető Kadhafi leverje a lázadást. Ashton nem volt hajlandó támogatni a líbiai ellenzék által megalakított Líbiai Nemzeti Tanács ama kérését, hogy ismerjék el a testületet Líbia egyetlen törvényes képviselőjének, jóllehet az Európai Parlament ezt kérte. A főképviselő súlyos fenntartásait hangoztatta a líbiai légtérzárlat megvalósíthatóságát illetően is. A repüléstilalmi övezet létrehozása azt lenne hivatott meggátolni, hogy Kadhafi bevethesse a líbiai légierőt a lázadók ellen.