2011. március. 10. 12:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. március. 10. 14:07 Világ

Az EP elítélte a magyar médiaszabályozást

Az Európai Parlament csütörtök déli strasbourgi plenáris ülésén a magyar médiaszabályozást elítélő négypárti határozatot fogadott el - jelentette brüsszeli tudósítónk.

A februárban elhalasztott végszavazás után az Európai Parlament csütörtöki strasbourgi plenáris szavazásán elfogadták a szocialista, zöld, liberális, egységes baloldali frakciók által közösen jegyzett határozatot. A szöveg az EBESZ és az Európa Tanács emberjogi biztosának álláspontjára alapozva szólít a magyar médiaszabályozás alkalmazásának felfüggesztésére és a média kormánytól való függetlenségének visszaállítására, az állami beavatkozás felszámolására a szólásszabadság és a kiegyensúlyozott tájékoztatás terén.

Egészen a szavazás előtti percekig napirenden volt a magyar kormányt támogató, a médiatörvényt ért bírálatokat elítélő Európai Néppárti ellenszöveg is, azt azonban végül Joseph Daul EPP frakcióvezető visszavonta a voksra bocsátás előtt. Lépését azzal indokolta, hogy a hétfőn Budapesten megszavazott módosításokkal a magyar szabályozás teljesen EU-kompatibilissá vált, amire a négypárti szöveg semmilyen módon nem reagált. Az EPP álláspontja szerint az ellenzék nem a realitásoknak rendeli alá álláspontját, az inkább politikai színezetű. A megszavazott szöveget támogató liberális párthoz (ALDE) fordulva Daul azt kérdezte, tényleg saját biztosukat, a médiaügyekért felelős Neelie Kroest támadó szöveget akarnak-e elfogadni.

Hannes Swoboda szocialista képviselő válaszában kijelentette, ők valóban a realitásoknak megfelelően cselekedtek, amire jól rámutat számos nemzetközi és civil szervezet véleménye, akik szerint távolról sem hoztak a média függetlenségét garantáló változásokat a hétfőn megszavazott módosítások. Swodoba hozzátette, igazukat támasztja alá, hogy a néppárt soraiból is vannak, akik a négypárti határozat mellett voksoltak.

Folytatódik a boszorkányüldözés - így kommentálta Kovács Zoltán kormányzati kommunikációért felelős államtitkár a EP-határozatot. Szerinte ezt bizonyítja, hogy a határozatban egyetlen utalás sincs arra, hogy a "nagyon konstruktív, rendkívül gyorsan lezárt tárgyalások" eredményeként - Neelie Kroes médiaügyekért felelős uniós biztos megfogalmazása szerint is - minden szempontból megnyugtatóan sikerült rendezni a médiatörvény módosításával kapcsolatos kérdést. Az államtitkár szerint az EP azon frakcióinak, amelyek megszavazták a magyar jogszabályt kifogásoló előterjesztést, most már nemcsak a magyar kormánnyal van vitájuk, hanem az Európai Bizottsággal is.

Az Európai Parlament médiatörvényről szóló szavazásán 613 jelenlévő képviselő közül 316 mellette, 264 ellene voksolt, míg a tartózkodók száma 33 volt.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?