Vitát kezdeményez a verespataki bányáról a román kormány
Társadalmi vitára bocsátja márciusban az erdélyi Verespatakon (Rosia Montana) tervezett aranybánya-beruházás tervét a román környezetvédelmi minisztérium, miután a vállalkozó újabb technikai dokumentumokat terjesztett be.
A román minisztérium honlapján (www.mmediu.ro) olvasható az a felhívás, amelyben a szaktárca minden érdeklődőt felkér, küldje be észrevételeit, javaslatait azzal a kiegészítő dokumentációval kapcsolatban, amelyet a beruházást tervező Rosia Montana Gold Corporation (RMGC) vállalat nyújtott be a szaktárcához tavaly év végén az eredeti környezeti hatástanulmányhoz.
A beruházás környezetvédelmi hatástanulmányát vizsgáló román kormányzati tárcaközi szakbizottság - amely a környezetvédelmi minisztérium irányítása alatt működik - tavaly kérte a beruházást tervező vállalatot, hogy egészítse ki és frissítse technikai dokumentációját, miután a vállalat újabb, érvényes településrendezési engedélyt nyújtott be a minisztériumhoz. 2007-ben ugyanis a román tárca azért függesztette fel a beruházás engedélyezési folyamatát, mert a minisztérium egy bírósági döntésre hivatkozva úgy ítélte meg, hogy vállalat nem rendelkezett érvényes településrendezési engedéllyel.
A verespataki beruházás kapcsán az elmúlt hónapokban történt fejleményeket összegző tájékoztató - amely szintén a román minisztérium honlapján olvasható - szerint Bukarest januárban eljuttatta Magyarországnak a vállalkozó által benyújtott kiegészítő dokumentumokat.
Az RMGC a romániai Verespatakon és környékén tervezi megnyitni Európa legnagyobb külszíni aranybányáját. A beruházás nyomán 330 tonna aranyat és 1600 tonna ezüstöt akarnak kitermelni az ott található hegyekből. A vállalkozó ciántechnológiát alkalmazna, ez viszont megosztja a román közvéleményt. A projektet ellenzi egyebek között a Román Tudományos Akadémia és a román ortodox egyház. Az RMGC 1997 óta próbálja megszerezni a kitermeléshez szükséges engedélyeket.