2011. február. 25. 16:19 FH/Hírszerző Utolsó frissítés: 2011. február. 25. 16:21 Világ

Egy fertőzött infúzió okozhatta tizenkét nő halálát Indiában

Tizenkét nő halt meg nem sokkal szülés után egy indiai állami kórházban. A rendőrség szerint valószínű, hogy fertőzött volt az infúzió, amit kaptak. Három nő életéért még küzdenek.

A város rendőrfőnöke, Jyoti Swaroop Sharma azt mondta, a szer gyártójánál és terjesztőjénél is nyomoznak, és azt is vizsgálják, hogy melyik kórház kapott még a baktériummal fertőzött infúziós oldatból. "Három állami kórházban már összegyűjtöttünk és elkoboztunk tízezer üveget belőle" - mondta a főrendőr.

A helyi orvosok azzal védekeznek, hogy saját belső vizsgálatuk tárta fel a problémát, de az okok csak azután derültek ki, hogy az infúziókat is alaposan kivizsgálták. Narendra Changani, az intézmény főorvosa az AFP francia hírügynökségnek azt mondta, a tizenkét áldozat gyermeke közül tizenegy simán megszületett, de egy baba koraszülés miatt meghalt. "Az anyák azért haltak meg, mert túl sok vért vesztettek" - mondta. Az infúziókat csak a halálesetek után vizsgálták meg, a baktériumfertőzést is ekkor mutatták ki bennük.

A most a figyelem középpontjába került kórház tavaly egyszer már bekerült a hírekbe, miután egy civil szervezet kiderítette, gyerekek fertőződtek meg HIV és Hepatitisz C-vírussal vérátömlesztéskor.

Indiában százezer terhes vagy szülő nő hal meg évente, ez a szám az Egészségügyi Világszervezet szerint magasabb, mint bármelyik más országban. Az ázsiai országban az állami kórházak gyakran piszkosak és általában nagyon szegényesek, a magánkórházak viszont rendkívül drágák, így ide csak a jómódúak és az egészségturisták kerülhetnek. A szegényes körülmények ellenére az állami kórházakban dolgozó orvosok is elvárják a hálapénzt.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.