Peking: nem lesz "jázminos forradalom" Kínában
Irreális elképzelés a "jázminos forradalom" Kínában, semmi ilyen nem lesz - jelentette ki a kínai népfront külügyi bizottságának feje csütörtökön Pekingben külföldi újságírók előtt.
A gyors gazdasági növekedés közben feltűnő problémák, mint például a jövedelmekben és térségek közötti fejlettségben megjelent különbségek nem ismeretlenek a Kínai Kommunista Párt és a kormány előtt - hangoztatta Csao Csi-cseng (Zhao Qizheng), a Kínai Népi Politikai Tanácskozó Testület országos testülete külügyi bizottságának vezetője. Mint mondta, a kínai párt- és állami vezetés nem fordít hátat e problémáknak, hanem folyamatosan keresi azok okait, és törekszik a megoldásukra.
Csao, aki a kínai államtanács, vagyis a kormány információs irodájának volt korábban vezetője, úgy vélte, hogy egy lehetséges forradalom gondolata Kínában "elképesztő és teljesen irreális".
A Global Times (GT) című lap csütörtöki száma ismerteti a közbiztonsági területet felügyelő bizottság igazgatóhelyettesének véleményét, miszerint az ország vezetésének még az idén hatékonyabb intézkedéseket kell hoznia a társadalmi ellentmondások megszüntetésére, a harmonikus és stabil társadalom megteremtésére.
Csen Csi-ping (Chen Jiping) arra figyelmeztetett, hogy a különböző döntések előtt alaposan fel kell mérni azok következményeit, ki kell vizsgálni a lakossági panaszokat. A társadalmi ellentmondások létezésének oka, hogy a gyors és egyenlőtlen gazdasági növekedés közepette eddig nem sikerült ezeket az ellentmondásokat megfelelően kezelni, miközben a nemzetbiztonságra és a társadalmi stabilitásra ugyancsak veszélyt jelentenek a "külső erők, amelyek célja Kína fejlődésének hátráltatása" - húzta alá Csen. Megerősítette: "Néhány ellenséges nyugati erő az emberi jogok védelmének leple alatt megállás nélkül és szándékosan különböző összetűzéseket provokál, s beavatkozik a belügyeinkbe."
Egy kínai nyelvű amerikai honlapon (Boxun.com) felhívás jelent meg, amely 13 kínai város pontosan megadott pontjaira hívott tiltakozókat az elmúlt vasárnapra. Egyelőre nem tudni, hogy ki, vagy kik állnak a felhívás mögött, s azt sem, hogy a meghirdetett találkozókra pontosan hol "ragadt rá" a hírügynökségek által emlegetett "jázminos" szó.
A kezdeményezés lényegében hatástalan maradt, Pekingben kisebb gyülekezet támadt és Sanghajból, valamint más városokból is jelentettek csoportosulás-kezdeményekről, de a rendőrség fellépése nyomán ezek hamar feloszlottak.
Egy csütörtökön közölt hír szerint a Peking legismertebb sétálóutcájába szervezett megmozdulás helyszínén vasárnap felismerték az Egyesült Államok nagykövetét, Jon Huntsmant is. A Shanghaiist elnevezésű internetes oldalra feltöltött videofelvétel szerint a tömegből valaki neki szegezte a kérdést: "Nagykövet úr, mit keres itt?" A mandarinul beszélő diplomata azt válaszolta: "Csak körülnézni jöttem". "Szeretne felfordulást látni Kínában?" - kérdezte ismét az illető. "Nem, nem szeretnék" - felelt Huntsman.
Emberjogi szervezetek jelentései szerint a közelmúltban elővigyázatosságból több kínai másként gondolkodót, ügyvédet helyeztek őrizet alá, vagy figyelmeztettek a kínai hatóságok. A legfrissebb hírek arról szólnak, hogy a Boxun.com-on újabban állandó "jázminos sétákra" szólítják fel az elégedetlen kínaiakat.