2011. február. 24. 21:20 MTI Utolsó frissítés: 2011. február. 24. 21:02 Világ

Tizenkilenc év után feloldották a szükségállapotot Algériában

Algériában hatályon kívül helyezték a 19 esztendeje érvényben lévő szükségállapotot.

Az 1992. február 9-én elrendelt intézkedés visszavonásáról szóló döntést a kormány kedden hozta nyilvánosságra, de az csak csütörtökön lépett életbe, miután megjelent a hivatalos közlönyben.
   
A szükségállapot lehetővé tette, hogy az állam messzemenően beavatkozzon a belpolitikai életbe. Megszüntetése az egyik fő követelése volt a kormányellenes tüntetőknek, akik a tunéziai, egyiptomi és líbiai események hatására tiltakozó megmozdulásokat tartottak a rezsim és a társadalmi egyenlőtlenségek ellen. Hatalmát féltve Abdel-Azíz Buteflika elnök már a hónap elején kilátásba helyezte a követelés teljesítését.
   
A szükségállapot feloldása egybeesik William Burns amerikai külügyminiszter-helyettes kétnapos algíri látogatásával. Az algériai vezetéssel tartott tárgyalások a biztonság, gazdaság és külpolitika területén folytatandó együttműködésre is kiterjedtek - közölte Murad Medelci algériai külügyminiszter. A megbeszéléseken érintették a szomszédos országokban kialakult helyzetet is - tette hozzá, anélkül, hogy további részletekbe bocsátkozott volna. Burns találkozott az államfővel is. Az Egyesült Államok már üdvözölte és a demokratikus nyitás irányába tett első fontos lépésének nevezte az intézkedést.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.