Újabb jemeni halott, líbiai gépek Máltán, befagyott Mubarak-vagyon
Életét vesztette egy kormányellenes tüntetés egyik résztvevője hétfőn Jemenben, Áden városában; kórházi források szerint a biztonsági erők lőtték le a férfit. Ezzel tizenkettőre emelkedett az öt napja tartó utcai tiltakozások halálos áldozatainak száma a dél-jemeni kikötővárosban. A tüntetők autógumikból barikádot emeltek, és meggyújtották.
Ali Abdalláh Száleh 32 éve hivatalban lévő jemeni elnök a hónap elején a tiltakozások hatására még azt ígérte, hogy nem indul újabb elnöki mandátumért, hétfői sajtóértekezletén viszont úgy fogalmazott, hogy "csak az urnák eredménye alapján" távozik. "A távozásomat követelik, de csak az urnák eredményei alapján fogok távozni" - jelentette ki. Előző nap a jemeni parlamenti ellenzék bejelentette, hogy csatlakozik a kormányellenes tiltakozó mozgalomhoz, amelynek a motorja eddig a diákság volt.
Hétfőre virradóra a fővárosban, Szanaában több ezer diák ülősztrájkot kezdett a helyi egyetem előtt; a teret az egyiptomi kormányellenes tüntetésekre utalva átnevezték Tahrír (Felszabadulás) térnek. Száleh igyekezett kisebbíteni a tiltakozások jelentőségét, mint mondta, Jemen 25 milliós népességének csak a töredékét teszi ki a tüntető 200 ezer ember. Hétfői sajtóértekezletén elmondta még: utasította a katonaságot, hogy "kizárólag önvédelemből" lőjön a tiltakozókra.
Két líbiai vadászgép szállt le váratlanul Máltán
Máltán váratlanul leszállt két líbiai harci repülőgép - közölték hétfőn szemtanúk. A helyi sajtó e szemtanúkat idézve azt írta, hogy a Mirage típusú, együléses vadászgépek a máltai nemzetközi repülőtérre érkeztek délután. A külügyminisztérium a jelentés idején megpróbálta kideríteni, hogy minek tudható be a leszállásuk. Egyéb részletek nem ismeretesek. Egy későbbi, katonai forrásra hivatkozó jelentés szerint két líbiai polgári helikopter is landolt a szigeten, hét - állítólag francia - utassal a fedélzeten. Líbiában napok óta heves kormányellenes megmozdulások és fegyveres összecsapások vannak, amelyek hétfőn átterjedtek a fővárosra, Tripolira is.
Befagyasztják a Mubarak-család vagyonát
Az egyiptomi főügyész kérte, hogy fagyasszák be Hoszni Mubarak volt egyiptomi elnöknek és családjának az országban fellelhető vagyonát; egyben sürgette a külügyminisztériumot, hogy diplomáciai csatornákat igénybe véve érje el a külföldön található vagyon befagyasztását is. Az intézkedés Mubarak vagyontárgyain kívül érinti a felesége, két fia és két menye birtokában lévő bankbetéteket, ingatlanokat és ingóságokat. Mubarak jogi képviselője korábban tagadta azokat a sajtóban megjelent híreket, amelyek szerint megbízója hatalmas vagyont halmozott fel. Mint mondta, a volt elnök szabályszerűen benyújtotta vagyonbevallását az illetékes egyiptomi hatóságoknak.
A Mubarak-család vagyonát a különböző találgatások 1 és 70 milliárd dollár közöttire teszik. A feltételezett hatalmas vagyonnak konkrétan egy eleme ismert, egy ház London elegáns és méregdrága Knightsbridge negyedében, amely az elnök fiatalabb fia, az egy időben befektetési bankárként a brit fővárosban dolgozó Gamal nevén van. A Mubarakot törvénytelen pénzszerzéssel vádolók szerint a múlt század kilencvenes éveiben végrehajtott privatizáció során vezető tisztviselők és pénzemberek a valós érték töredékéért juthattak állami földterületekhez és iparvállalatokhoz kenőpénzért cserébe, s ezekből az összegekből a Mubarak-család jelentős részt kapott.