2011. február. 14. 19:39 MTI Utolsó frissítés: 2011. február. 14. 19:38 Világ

Londontól és Berlintől is kérték a volt egyiptomi vezetők vagyonának befagyasztását

Kairó számos korábbi magas rangú egyiptomi tisztségviselő vagyonának befagyasztását kérte Londontól - jelentette be hétfőn William Hague brit külügyminiszter. Nem sokkal később a német külügyminiszter szóvivője is jelezte, hogy Egyiptom hasonló kéréssel fordult Németországhoz.

A brit külügyi tárca vezetője az angol alsóház előtt szólalt fel. A szóban forgó javak befagyasztásával kapcsolatban Hague leszögezte: "Mi - az Európai Unióval és a nemzetközi partnerekkel közösen - természetesen együttműködünk ebben, mint ahogy azt tettük Tunézia esetében is." A német külügyminiszter szóvivője azt mondta, "megvizsgálják" Egyiptom kérését. "Amennyiben bizonyítékot találunk az (egyiptomi) közjavak elsikkasztására vagy azok illegális felhasználására, határozott és gyors intézkedéseket fogunk tenni" - hangsúlyozta William Hague.

A brit diplomácia vezetője kifejtette, hogy George Osborne pénzügyminiszter a volt egyiptomi politikai vezetők javainak ügyében hétfő este és kedden Brüsszelben megbeszélést folytat európai kollégáival. A brit média szerint a múlt pénteken megbuktatott egyiptomi államfő, Hoszni Mubarak több millió eurós vagyonnal rendelkezik Nagy-Britanniában. Svájc Mubarak pénteki lemondását követően döntött úgy, hogy azonnali hatállyal befagyasztja az exelnök elérhető javait. 

A brit külügyminiszter emellett üdvözölte Ahmad Safík egyiptomi miniszterelnök arra vonatkozó kijelentését, hogy az ellenzéknek is helye van a jövő héten alakuló új kabinetben. Mint hangsúlyozta, Nagy-Britannia ezen kívül világos menetrendet vár, amely "szabad parlamenti és elnökválasztásokat irányoz elő, valamint párbeszédet helyez kilátásba az ország jövőjéről, a politikai élet összes szereplőjének bevonásával".

 

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.