Száznál több halott a dél-szudáni harcokban
Legkevesebb 105 ember halt meg Dél-Szudánban ezen a héten a hadsereg és lázadók közötti összecsapásokban, dacára annak, hogy január elején állandó tűzszünetet kötöttek egymással a felek.
A dél-szudáni Dzsonglei államban felkelők megtámadták a - korábban lázadó, jelenleg már az önállósuló Dél-Szudán hadseregét irányító - Szudáni Népi Felszabadító Hadsereg (SPLA) egyik bázisát. Egy korábbi beszámoló 16 halottról szólt: Philip Aguer, az SPLA szóvivője ezt pénteken azzal egészítette ki, hogy a hadsereg és a rendőrség részéről további 20-an, a támadóknál 30-an haltak meg, s az összecsapások 39 polgári áldozatot is követeltek.
A lázadók a dél-szudáni hadsereg egykori magas rangú tisztviselőjének, George Athornak az irányítása alatt állnak, aki azután ragadott fegyvert és csatlakozott a felkelőkhöz, hogy alulmaradt a tavaly áprilisban tartott és véleménye szerint elcsalt helyi kormányzói választásokon. A dél-szudáni vezetés ugyanakkor azzal vádolja őt, hogy az északi országrész bérence, és meg akarta hiúsítani a déli régió elszakadásáról tartott referendumot.
Az erőszak néhány nappal azután kezdődött, hogy a függetlenségi népszavazás hivatalos végeredménye megerősítette: a régió lesz Afrika legfiatalabb állama. A referendumot a 2005-ben aláírt, az északi és déli országrész között zajló polgárháborút lezáró békemegállapodás értelmében tartották meg. Az évtizedeken át tartó véres háború alatt a déli milíciák között is rendszeres harcok dúltak, s félő, hogy következő hónapokban, Dél-Szudán hivatalos - július 9-én esedékes - függetlenedésének előkészületei során újra felszínre kerülnek a milíciák közötti ellentétek.