2011. február. 04. 15:45 MTI Utolsó frissítés: 2011. február. 04. 17:15 Világ

Merkel és Sarkozy euróövezeti paktumot javasol

Az euróövezet versenyképességét javító paktum megkötésére tett javaslatot pénteken Brüsszelben Angela Merkel német kancellár és Nicolas Sarkozy francia köztársasági elnök.

Az uniós országok állam-, illetve kormányfőinek csúcsértekezletén közösen tartott sajtótájékoztatójukon Merkel és Sarkozy közölték: vázolni kívánják a többi résztvevőnek azokat az elképzeléseiket, amelyek értelmében a közös pénzzel fizető országoknak - ezek száma jelenleg 17 - az eddiginél szorosabban kellene összehangolniuk gazdaságpolitikájukat.

"Az eurót nem csupán mint fizetőeszközt kell megvédeni, ez magától értetődik. Az euró egyben politikai projekt is" - hangsúlyozta Merkel. Az euróövezet megszilárdítását olyan politikai célként határozta meg, amelyet egyfelől a bajba kerülő övezetbeli országok megsegítését célzó állandó válságkezelő mechanizmus erősítésével, másfelől a közös pénzzel fizető országok gazdaságpolitikájának egymáshoz közelítésével kell szolgálni.

"Világossá kell tenni, hogy megvan a politikai szándékunk az összenövésre, különösképpen az euróövezetben" - fogalmazott Merkel. Hozzátette, a paktumhoz csatlakozhatnának az övezeten kívüli EU-országok is. Sarkozy szerint ezekben a törekvésekben "erős tengelyt alkot Németország és Franciaország". A német kancellár és a francia elnök egyaránt úgy véli, hogy a versenyképességi paktum tartalma márciusra kimunkálható, és rendkívüli uniós csúcstalálkozón lehetne hivatalosan elfogadni. Brüsszeli értesülések szerint a rendkívüli csúcs dátuma valószínűleg március 4. lesz.

Korábbi értesülések szerint a paktum tartalmazná az állami eladósodottság még elfogadható plafonjának rögzítését a nemzeti alkotmányokban, a nyugdíjkorhatár egységesítését, az inflációkövető béremelések gyakorlatának elhagyását.

Egyes európai vezetők kételyeket fogalmaztak meg a versenyképességi paktum vázolt lehetséges tartalmának ismeretében. Werner Faymann osztrák kancellár szerint nem lehet összehangolni a tagországok között a nyugdíjkorhatárt. Yves Leterme belga kormányfő arról beszélt, hogy meg kívánják őrizni a belga szociális partnerségi modellt. De nem csupán nemzetállami vezetők intettek óvatosságra, hanem Jerzy Buzek, az Európai Parlament elnöke is, aki azt hangsúlyozta: "az állam- és kormányfők felelőssége, hogy az ilyen integrációs gondolatokat előrevigyék".

Matolcsy György hangoztatta, hogy megítélése szerint a javaslat helyes gazdaságpolitikai logikára épül. A mostanra kialakult helyzetben előre kell hozni olyan lépéseket is, amelyek korábban 2013-14-re voltak várhatók - tette hozzá. Jelezte, hogy a 27 tagország pénzügyminiszterének tanácsa, amelynek ebben a félévben ő a soros elnöke, meg fogja vitatni az elképzeléseket.

Azt is logikusnak nevezte, hogy először az euróövezet országaira alakítsanak ki új szabályrendszert, amelyhez később a többi EU-tagállam is csatlakozhat.
A magyar miniszter kifejtette: a gazdaságpolitikai koordináció fokozásával kapcsolatban készülő új jogszabályok - amelyeket a magyar elnökség gondoz, és várhatóan el is vezet a jóváhagyásig - a költségvetési oldalra fókuszál, a mostani felvetések viszont egy tágabb körre, a versenyképességre vonatkoznak. Fontos, hogy az uniós országok a foglalkoztatás, a növekedés és a versenyképesség területén egyaránt összehangolják gazdaságpolitikájukat - hangoztatta Matolcsy György.
Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.